Dobře utajený zápas - den první

06.06.2020 08:34 | Zprávy

Příběh o tom, že hrubá síla vždycky nemusí zvítězit nad odvahou a chytrostí je příběhem Davida a Goliáše. Prvním pohledem to může znít podobně, když budu tady psát o zápase mezi Robertem Cvekem a Danem Šormem.

Marek Vokáč komentuje první den a mě napadá si k tomu zapnout písničku Jana Wericha a zamyslet se nad jeho textem a hledat symboliku nejenom k tomuto zápasu.

Obr do pidimužíka mydlí,
Domnívaje se že vyhraje,
Klidně seďme na židli,
Čtěme bibli tam to všechno je.

Jen se nesmíme ptát, kdo je v tomto zápasem obrem a kdo je trpaslíkem. Titul velmistra a obrovská Elová převaha může naznačovat, že Robert Cvek je obrovitým favoritem. Motivace porazit velmistra, motivace porazit dalšího velmistra, kdy ten první byl Petr Velička a ten druhý na řadě může být Robert, zase dává energii Danovi. 

Hej hej!
Kam se valej!
Vždyť sou malej!
Takhle Goliáš ho provokuje,
David slušně salutuje,

Zápas, který začal bude pro Vás každý den komentovat svým kouzelným projevem Marek Vokáč. Můžete se těšit na rozbory zajímavých partií. Můžete se těšit na povídání  a vzpomínání a možná se dozvíte, co mají společného Dan Šorm a Marek Vokáč.

Jestli masy nebudou dost masivní,
a zůstanou ještě pár let pasivní,
stanou se pak tyto masy,
asi už na věčné časy radioaktivní.


A proto my jsme aktivní! Hrajeme šachy, hrajeme turnaje a je parádní se koukat kolem sebe, jak roste popularita šachů. Mám radost, že šachy nejsou už jen pouhou deskovou hrou, ale jsou to životním stylem  nás všech, kteří máme rádi tuto hru.

Jenže lidem nejde jenom o šosy,
ale o krk a o značné obnosy,
a proto by měli masy,
říct své slovo všemi hlasy,
dřív než nás smrt pokosí!

Toto jsou krásná slova. Čas nám měří všem stejně, žijme každým dnem! Netrapme se tím co bylo včera, protože to je minulost a nikdy se to nevrátí. Netrapme se tím, co bude zítra, protože to je budoucnost a to ta nemusí nikdy přijít a žijme tím, co je důležité a to je dnešní den!

Jan Werich nám tedy přiblíží zápas mezi Davidem a Goliášem a tak nás navnadí na dnešní den a věřím, že i tento skoro utajený zápas Vám udělá šachovou radost.


Petr Koutný


0x 1504x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat