Dámský Gambit - možná seriál roku

14.11.2020 06:00 | Zprávy

Je krásná, je geniální a žije dva životy. Ten šachový a ten lidský. Jmenuje se Elizabeth Harmon a na Netflixu dělá reklamu, kterou šachy v této době potřebují ze všeho nejvíc.

Napsat a natočit video k tomuto seriálu mě navedl tento komentář na FB...

Já sám šachy aktivně nehraji, ale jsem táta od dvou kluků, kteří ano a také jsem aktivní v místním oddílu a i kraji. Často přemýšlím, jak velký dopad na populaci šachistů to bude mít. V této době kdy nikam na turnaje nemůžeme si čím dál víc uvědomuji kolik času nám v našem životě šachy zabíraly v době bez omezení. Protože jezdím se svými syny, nemohu já hovořit o tom, že bych s nimi netrávil čas, dokonce bych řekl, že jsme ho spolu trávili víc než nyní kdy jsme uvěznění v nastavených opatřeních. Jediný kdo z toho omezení profituje je naše mamina, která nás má rozhodně víc doma. Protože na šachy nemůžeme, člověk hledá zábavu jinde. Zde právě přemýšlím, jestli ty nové druhy zábav a činností nebudou mít vliv na to kolik hráčů nebo i jen činovníků přestane hrát nebo se kolem šachu pohybovat. Kolik rodičů si třeba uvědomí, že trávili mnoho víkendů zavřeni na šachových turnajích kde čekali na své děti, ale mohli by víkend strávit i nějak jinak a ne skoro každý zavřeni někde v budově. Už jsem v praxi viděl mnoho mladých hráčů, kteří třeba jen díky " dlouhé letní herní pauze" po prázdninách z čista jasna přestali na šachy chodit. Proto jsme se s našimi trenéry dohodli na šachových trénincích i v době kdy kroužky pod DDM nejsou ( červenec-září) a snažíme se většině najít i nějaký ten turnaj v tomto období aby nevznikala tak dlouhá herní a tréninková příprava. Ukázalo se to jako velmi dobrá záležitost a tak nyní v době koronavirové, jak moji kluci tak praktický celý oddíl mládeže po celou dobu pravidelně každý týden má trénink online, každý kdo má chuť a možnosti má i individuální tréninky taktéž online. Věříme, že se nám díky tomu, že stále držíme všechny hráče u šachového dění, bude případný odliv minimální. Bohužel u těch začínajících to asi dopad mít bude. Když už ne že by skončili, tak jsme ani na začátku školního roku nedostali příležitost na nějaký nábor nových nadějí. Věřím, že až se nám kolotoč turnajů a zápasů rozeběhne, naskočíme do toho kolotoče a pojedeme bez větších ztrát a díky tréninku i bude zlepšení. Bohužel herní deficit nám nic nenahradí. Musíme jen doufat, že nám brzy umožní hrát aspoň soutěže družstev.


-
. kolo -

Uvědomil jsem si, že zastavením soutěží, zrušení turnajů a šachových si položí spoustu lidí jednoduchou otázku. Budou mi chybět šachy?  Chybí mi nedělní ligové partie a nebo díky tomu že se nehrají soutěže mám víc času na rodinu? Je pro mne lepší nedělní výlet s rodinou a nebo nedělní ligová partie? 

Můžeme si říct že to jsou zbytečné otázky. Ale jedno je jisté. Může se to stát. Může se stát, že bude menší zájem o šachy. Že nepřijde tolik nových žáčků do kroužků, že někdo nebude chtít hrát každou neděli šachovou partii. Možná opravdu někdo dá přednost rodinnému výletu, než hraním nedělních šachů.

Možná ne a možná ano. Proto každá reklama na šachy má dnes velký význam. Stejně jak každá akce na internetu. Tímto článkem bych chtěl poděkovat každému kdo to nevzdává, Každý kdo organizuje internetové turnaje, internetové přednášky, dělá živé přenosy, simultánky a další věci, které jsou tou pravou reklamou na šachy. 


Netflix udělal právě to co šachy dnes nejvíc potřebují. Netflix zaujal, pobavil a ukázal lidem mnoho důvodů, proč hrát šachy. 

Svět se zbaví Coronaviru. Svět se možná i změní. Uvidíme co to bude zmanenat pro šachový svět. 


Ale co bude až tu nebude se nemusíme ptát dnes. Jak se říká: Co bylo to není důležité, protože to je minulost. Co bude, to není důležité, protože to se nikdy nemusí stát a jediné na čem záleží je tento okamžik. 

6x 2844x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
18.11.2020 11:15 | Štefan Mazúr

Borgov nezahral 2....dxc4. Borgov zahral 2....e5. Tento ťah symbolizuje zrážku dvoch áut, ktorú sme videli na začiatku seriálu. Pešiaci d4 a c4 sú Beth a jej matka v tom aute, konkrétne pešiak d4 predstavuje práve Elizabeth, ktorá autonehodu prežila a zatiaľ je len "pešiakom", ale postupne sa prebojuje svojím životom, až nakoniec sa z nej stáva dáma. Nie náhodou túto najdôležitejšiu partiu vyhráva práve ťahom e8Q. :)

15.11.2020 00:25 | ciki333

14.11.2020 21:53 | Zaplji

Elizabeth občas sezobne nějakou tu tabletku antidepresiva, ale feťačkou v pravém slova smyslu není.

Zhmotňuje typ ženské, kterou by chtělo 80% normálních chlapů opíchat, ale za manželku by ji nechtěl žádný. Říká Vám něco termín Femme fatale? Pokud ano, tak tou je přesně slečna Harmon. Místo všetečných otázek Vám doporučuji seriál shlédnout. Nudit se rozhodně nebudete.

15.11.2020 00:14 | lykan

Zaplji: Snad nečekáte, že budou filmaři porušovat klišé o šílených šachistech. Mimochodem, existuje epizoda seriálu Dr. House o šachistovi, nazvaná Cvok (The Jerk). 03x23

14.11.2020 21:53 | Zaplji

To je o fetacce??

14.11.2020 19:27 | wolf

Na YTB pod tímto videem mám komentář...Vasilij Ivančuk - Partick Wolff, medzipásmový turnaj Biel 1993. Elizabeth Harmon zahrala v seriáli 37.Je6 a vyhrala, Vasilij zahral 37. g4 a skončilo to remízou v 73. ťahu...Tak tak nějak to asi bude..:) Petr

14.11.2020 19:08 | Inconnu

Pan Matocha psal o seriálu (rovněž pochvalně) před nedávnem v lidovkách. Partie byla skutečně hrána (snad Ivančuk - někdo, 1994). Seriál jsem čerstvě dokoukal a doporučuji (nejen šachistům).