Prague International Chess Festival

Dámská ruleta

13.04.2019 13:47 | Mistrovství Evropy žen 2019

Soutěže žen se vyznačují nekompromisní bojovností a spoustou překvapení. Na ME žen po prvních dvou kolech již prvních osmnáct nasazených hráček utrpělo nějakou ztrátu, plný počet bodů má jen osm šachistek ze stotřicetičlenného startovního pole.

K zemětřesení mohlo dojít hned na úvod na prvním stole. Velezkušená španělská reprezentantka Monica Calzetta (foto web ME) spustila na favoritku Volžský gambit a ve vzniklých zápletkách se orientovala mnohem lépe než soupeřka. Aleksandra Gorjačkina se nakonec rozhodla vsadit na zoufalý protiútok a může mluvit o štěstí, když jí to zachránilo půl bodu.

-
. kolo -
Z rozsáhlé kolekce různých nepředvídaných překvapení jsem vybral ještě jednu ukázku z úvodního kola. Exekuce ze 6. stolu je poměrně brutální a dokazuje, že ani vysoký rating nechrání před hrubými chybami. Elena Sedina má ovšem za sebou v barvách Itálie mnoho olympiád z 1. šachovnice a i když jí momentálně už rating trochu klesl, měla si mnohem mladší favoritka z Francie Deimante Cornette dávat rozhodně mnohem větší pozor.

-
. kolo -
Čtveřice našich reprezentantek si ovšem zatím počíná přesně podle ratingových prognóz. Joanna Worrek po povinné výhře odbránila řeckou mnohem výše nasazenou reprezentantku. Pro Karolínu Olšarovou byla Pia Cramling příliš těžkým oříškem, bezpečně se však zahojila s jinou poněkud slabší Řekyní. Tereza Rodshtein měla nejblíže k úvodnímu překvapení, držela favorizovanou soupeřku dlouho v rovné pozici, Irina Bulmaga v barvách Rumunska se prosadila až po jejích drobných nepřesnostech v koncovce. Italka v dalším kole ovšem byla pro Terezu bezbrannou soupeřkou. Karin Němcová zatím potkala samé těžké soupeřky. Italka Brunello byla jasnou favoritkou, nad síly Karin byla i zkušená reprezentantka Ázerbájdžánu Turkan Mamedjarova (a to ji ve 3. kole čeká ještě její sestra Zeinab).

-
. kolo -

Průběžné výsledky našich reprezentantek

St.č.JménoRtgFED12BodyPoř.
59WGMWorek Joanna2299CZE1½1,522
73WGMOlsarova Karolina2264CZE011,056
80WGMRodshtein Tereza2234CZE011,061
110Nemcova Karin2066CZE000,0124


Partie 1. a 2. kola k přehrání (zdroj Chessbase)


-
. kolo -
0x 2012x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se