CZECH OPEN 2020

01.10.2020 02:00 | Domácí zprávy

PARDUBICE – 31. ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open 2020 je u konce, v pondělí 28. září se odehrály poslední partie.

V netradičním zářijovém termínu (všech předcházejících 30 ročníků probíhalo ve druhé polovině července), v krásném, nově zrekonstruovaném kongresovém centru Ideon probíhaly po dobu 12 dní líté boje v go, scrabblu, shogi, dámě, bridži, hospodském kvízu, skládání rubikovy kostky, ale především samozřejmě v šachu. Druhá část festivalu patřila zejména šachovým turnajům.

Obsah obrázku interiér, stůl, vyplněné, knihovna

Popis byl vytvořen automaticky

Pohled do hracího sálu

V bleskovém turnaji Bulínský, Vávra & Zemanová Šimonová open zvítězil suverénně pardubický mezinárodni mistr Půlpán se ziskem 10,5 bodu, před ukrajinským velmistrem Golubkou (9,5 bodu) a mladým talentovaným Stalmachem z Frýdku-Místku (8,5 bodu). Celkem hrálo 52 vyznavačů této nejrychlejší šachové disciplíny.

V turnaji Gasco open, který byl zároveň otevřeným Mistrovstvím České republiky ve Fischerových šachách, získali 2 hráči shodně 6,5 bodu, když ztratili pouze půl bodu vzájemnou remízou. O mistru tak rozhodlo až pomocné hodnocení, které pomohlo k titulu mezinárodnímu ´mistru Zwardoňovi, stříbrný stupínek tak zbyl pro jediného velmistra v turnaji Šimáčka. Na bronzový stupínek si stoupl Soural z TJ Pankrác, se ztrátou 2,5 bodu na vítěze¨.

Dalším mistrovstvím ČR na letošním festivalu byl Pardubický kraj open – turnaj v rapidu. 80 hráčů včetně 6 velmistrů bojovalo po dva dny o zajímavý cenový fond ve výši 50.000 Kč. Po napínavém boji do poslední partie skončil turnaj mrtvým během hned pětice hráčů. Pomocná kritéria určila za vítěze GM Golubku (UKR) před čtveřicí českých hráčů v pořadí GM Babula (mistr ČR), IM Půlpán, GM Láznička a IM Červený. Remízy v posledních dvou kolech odsunuly až na 6 místo spolufavorita turnaje, druhého nasazeného GM Pláta.

Obsah obrázku budova, osoba, exteriér, lidé

Vítězové MČR v rapid šachu – 1. GM Vlastimil Babula, 2. IM Jakub Půlpán, 3. GM Viktor Láznička

Hlavní turnaje ve vážných partiích byly letos pouze 2 namísto obvyklých 4. Zahrálo si v nich 230 šachistů z 23 zemí. Kromě České republiky bylo nejpočetněji zastoupeno Německo a  Polsko. Ze vzdálenějších zemí přijeli hráči z Indie, Iránu, Tuniska či Bermud.

Po týdenních bojích zvítězil v turnaji B – Motorgas open Yin z Německa se 7,5 body, před Zigmundem z Nymburka (také 7,5 bodu) a Zelbou z Hradce Králové (7 bodů), který se stal zároveň nejlepším hráčem do 12 let. Úspěch rodiny Zelbů pak ještě umocnila jeho sestra, celkově šestá, která se stala nejlepší ženou. Mezi seniory nad 60 let získal nejvíce bodů Novotný z Rychnova nad Kněžnou.

Hlavní velmistrovský turnaj A – Pardubice open ovládli šachisté z Holandska. Vítězem se stal aktuální mistr Holandska GM van Foreest (7,5 bodu), třetí místo obsadil jeho kolega IM Kevlishvili a na druhé místo se mezi ně vklínil polský IM Jarmula. Oba hráči na 2. a 3. místě  získali shodně 7 bodů a zároveň splnili normu pro udělení titulu GM. Obhájce loňského vítězství GM Štoček skončil jako nejlepší Čech na celkově čtvrtém místě se 6,5 body. Normu mezinárodní mistryně splnila Němcová (CZE) a Krasteva (BUL), která byla zároveň i nejlepší ženou. Norma mezinárodního mistra putuje zásluhou Szpara do Polska. Nejlepším seniorem nad 60 let byl nestor českého šachu GM Vokáč (celkově 17). Nejlepším hráčem do 12 let se stal velký talent českého šachu Němec z Říčan. Další náš velký talent Finěk z Liberce (ročník 2010, 1. na světě ve své věkové kategorii) zaváhal v 7. a 8. Kole a obsadil celkově „až“ 37. místo. Svoji sílu však dokázal remízami s IM Parvanynem (GER), nebo IM Mendocou (IND, 2. hráč světa do 16 let).