Chachaři v Praze nezklamali

17.11.2015 08:18 | Tht extraliga 2015/2016

(Dvojkolo extraligy v Praze 7.-8.11.2015) Ve čtvrtek mi volal kapitán Labortechu Ostrava Aleš Krajina: “Asi nebylo dobré, že jsi šel do té sázky s Bolkem. Artur onemocněl – hledám náhradu…“.


Tak to je jako pecka mezi oči. Artur na druhé je obrovská osobnost - na něj jsem spoléhal! Navíc, vše se posouvá a dokonce hrozí, že příprava kluků od čtvrtý desky (barva kamenů) je v háji. Nehledě na to, že Pakleza letí z USA, z Las Vegas - a měl by sice přiletět včas, ale.. .(nehledě na časový posun). Pomalu to vypadá, že bude hrát i Aleš, nebo stáhneme Standu, Pepu Michenku? No nic, šel jsem do bankomatu podojit kreditu, bych měl na šampáňa.

Nakonec alespoň držíme barvy od čtverky, ale Pakleza se posunuje na dvojku - proti Boru těžký úděl - loni hrál na pětce. A nastoupí nová posila, mladý Polák Jacek Stopa, který rovněž přiletí z USA. No-jsme zkrátka světoví :)

Z Ostravy vyjíždíme jen s Alešem, v Olomouci přistupuje Ríša. Jedem rychlíkem Pendolino, který má samo, jako „vlajková loď“ Českých drah, hodinu zpoždění! Ostatní porůznu, s různými zážitky z cesty. Ale jsme komplet (uf, uf!) - a jdeme na večeři a poradu na sobotu.

Jasná věc, kontaktujeme se i s přáteli z Poruby a vzniká zajímavá akce, která dost ovlivnila průběh sobotního zápasu.

Klasický rozbor - co zítra hrát. V pozdní hodině (nechtějte vědět v kolik...) dojde řeč na komentář k partii, kde Kriebel označil Ben-Oni za méněcenné zahájení a Čigorinku dokonce s dvěma otazníky... A u stolu seděl jak Aleš, který hraje Čigorinku dlouhý roky, tak Lukáš Klíma, který s Jirkou Kočiščákem svádí v Ben-Oni fantastické souboje. Tak při rozpravě padlo od Aleše k Lukášovi: „Hele hrej zítra Čigorinku!“

A Lukáš souhlasil! Nastala hodinová analýza, kdy Aleš předváděl Lukášovi tzv. urychlenou Čigorinku.

A bylo rozhodnuto..

Jak to v sobotu dopadlo? Lukáš strávil nad partii jen pár minut čistého času (více venku prokouřil, než přemýšlel nad šachovnici..) a soupeře prostě zbořil!!-
. kolo -

7.11.2015

1. Novoborský ŠK - Labortech Ostrava A  5:3
Zikuda Turnov - ŠK Slavoj Poruba  3:5


Karikatura Bolka

V sobotu nás čekalo docela překvapení! Nový Bor nechal všechny své cizince (s výjimkou Markoše - ale to se nepočítá) na lavičce! No asi náklady na Evropskou ligu přeci jen zamávaly pokladnou :). Ale i tak je to strašlivá síla, ale hodně riskovali!Přiznám se, hodně jsem věřil zadním deskám. Tam jsem cítil zase naší obrovskou sílu... Vláďa Talla s Kriebelem měl z loňska otevřený účet - tedy jestli si dokážete představit lva, tak takhle k partii přistoupil Vláďa. Sebejistý predátor!

O vítězství na osmý desce, byť byla hodně složitá nebylo pochyb!

Dle mého, rozhodující byla pátá deska. Jirka tak vysoko ještě v extralize nehrál. A v premiéře hned proti Babulovi.. Jako pech. S černýma s hráčem, který dokázal nedávno porazit samotného Giriho!

Vybral si Volhu, což asi nebylo nejlepší řešení. Ale co bylo dobrý? Bavili jsme se o tom s Ríšou, který se na něj připravoval, jelikož je to jeho tradiční soupeř, který s Babulou sehrál hafu partií: “Víš, čím déle  jsem se prodíral jeho databázi, tím víc jsem nevěděl, co zahrát, čím dál více jsem pochyboval.“

Jirka prohrál, po dlouhý době v extralize - a ještě jako první. Hned za mnou běžel Bolek: „Tak kde je to šampáňo!“


Jak to vypadá na dalších deskách?

Kamil Mitoň  s Davidem Navarou s černýma má hodně těžkou úlohu a … no stojí hrozně, ale nahází „miny“ a bojuje pořád jako lev. Ono-hodně hráčů by to nevyhrálo, ale Navara je Navara.

Láznička se Zbigniewem Paklezou - opět dokazuje, že na Labortech se mu moc  nedaří. Stojí výrazně hůře. Šance! Ovšem Zbigniew, když může získat figuru - což kupodivu oba původně vidí, ale oba pak lehce přehlížejí - chybuje a míří k remíze.

Víťa Rašík s Markošem. Tady stojí Víťa lépe, ne o moc, ale lépe, když Markoš nabízí (pro Bor v pravý okamžik) remis. Víťa po dohodě s Alešem přijímá, ale…Víťa měl horší čas, ale pozici, která se nedala prasknout (teda každá se dá - já myslím, na této úrovni!). Jako mělo se to asi hrát…

Péťa Velička s Robertem Cvekem – to byla klasika, Péťa ho k ničemu nepustí, ale vyhrát to, to asi nejde. Remiz (Já stojím dobře, ty stojíš dobře - takže remiz! - viz.Lubošův komiks se zápasu v Orlové).

Štěpán Žilka vs. Ríša Biolek - tak to je moc hezká partie a velký boj.

Tady jsem cítil krev! Tady by to šlo! Zvláště - kdyby jste to naživo viděli – když Žilka předváděl celou řadu grimas, jako že je v háji, že je vše ztracené (to je herec!!), ale nebylo to až tak. Ríša pak říkal, že i stroj remis potvrdil.

Zapomněl jsem na Hráčka a Jacka. No pressing. Zkušený Hráček prostě utahoval šrouby. Byť těžký odpor Jacka, fakt bojoval super - tohle ale na protřelého reprezentanta prostě nestačilo.

I Kamil prohrál... Takže-výsledek 5:3 možná říká, že to bylo jednoznačný, snažil jsem se ale nastínit, že tak tomu nebylo. Na výhru to ale objektivně nebylo, chyběl strašně  moc Artur - „sekač“ Nového Boru. Ale k remíze nebylo až tak daleko.

Vlastně ani počet prohraných šampáň nebyl tak veliký a nutno řící, že Bolek věnoval jedno Víťovi, který měl ten den narozeniny! Jo, to také byl asi jeden z důvodu, proč to Víťa dal za remiz. Říkal, že po prostudování knihy od Navary zjistil, že na svoje narozeniny má také jako Navara šíleně pasivní bilanci!! (tak jo!).

 

8.11.2015

Labortech Ostrava A -  Zikuda Turnov  5:3
1.Novoborský - ŠK Slavoj Poruba  5:3


Proti Turnovu den poté – jsme už museli. Turnov byl načatý od  Poruby (i díky „trenérovi“ Alešovi, který „připravil“ Lukáše).

Nedělní výkon byl z naší strany (téměř) bezchybný.

Tady se projevila v plné míře obrovská síla zadních desek!

Měl jsem strach, jak se Jirka otřepe z prohry - ale Jirka Markovi Vokáčovi nedal ani nástin šance. Bum-bác... (hodně důležité - prohra na Jirkovi nezanechala žádný následky!).


Vláďa Talla - no prostě SODOMA-Gomora.


-
. kolo -
Ríša s otřeseným Čechem (prohrát Čigorinku, vždyť 2.…Jc6 ??  :) ), který ovšem bojuje o „život“ - předvádí moc hezký výkon.

-
. kolo -


Vpředu sice Pakleza prohrává, ale Jacek, který se oholil do hola(!) (mu říkám proč? - prý v Las Vegas to bylo drahé a v Praze super cena (!!-ty vogo!), v dlouhé partii udržel se Šimim remízu (no ale děsný průběh na nervy fanouška!), Kamil s Ftáčnikem opět klasika…

Tak jo, máme alespoň za víkend 3 body (nic moc, že? :))

Poruba s Novým Borem se vypjala k životnímu výkonu a do poslední chvíle to vypadalo na obrovský překvapení - Borákům reálně hrozila prohra!

Jenže mají Davida Navaru (nevím, kdo z vás by tuhle partii vyhrál), z lopaty (no-alespoň velmi podezřelé pozice) utekl Kriebel. V každém případě to byl nádherný zápas!

Po zápase jsem šel za Navarou s jeho knihou pro autogram. Byl unavený, ale prohodili jsme spolu pár vět (potěšilo mě, že mě zná ze článků na Novoborském), a přiznal, že tohle dvoukolo ho stálo hodně sil. Určitě - podal skvělý a hlavně bojovný výkon. Doslova dřel a velkou měrou se zasloužil o šest bodů Nového Boru.

Jinak víkend byl rovněž možností potkat osobnosti, stojící za šachisty. Namátkou pan Klaus mladší, pan Zikuda, se kterým jsem si krásně popovídal na téma „sponzorství“ v šachu. Má šachy moc rád a byť už moc nehraje, snaží se prosadit šachy v regionu - což se mu bezesporu daří - viz. perfektní organizace  loňského finále extraligy - a i letos to bude opět v Turnově!

No prostě pan srdcař! Mrzí mě, že Turnov oba zápasy prohrál (no ale chachaři jsou síla) a určitě jim budu dál fandit!

  Hezké bylo i „tiskové středisko“ v hale, kde se s úsměvem a vtipně komentovaly  partie,  které probíhaly.


Zápasy na dálku sledoval i Luboš, který nakreslil opět několik komiksů - což určitě přispívá k propagaci této nádherné hry, zvané šachy. A nejen u „znalců“, ale i moji známí z nešachistů  říkají, že netušili, jak zajímavá a „humorná“ hra je desková hra, kde na první pohled sedí „mrzouti“, kteří se po několik hodin ani nepohnou...

Tak jedeme dál! Čeká nás ještě spoustu zápasů, spousty bojů a spousty radosti a spousty smutku - prostě život v přímém přenosu. Tak neváhejte a přijděte se podívat naživo - z monitorů krev, slzy a radost prostě nevycítíte!Jirka Hurta

Komiks Luboš8x 3349x
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
18.11.2015 12:03 | chips

@ bolek: Original mam doma :-D Jinak..."Obrazem" ze zapasu 1.LV ;-) : http://www.sachykarvina.cz/?p=2655

18.11.2015 08:56 | Bob von Ostrauburg

Kéž by bylo víc takových skutečných nadšenců, kteří kromě prázdných řečí a nadávek i pro šachy něco udělají a ještě se u toho umí zasmát. yes Člověk má alespoň v Ostravě taky komu fandit, když už i ten náš fotbal jde do ...

18.11.2015 07:44 | Slušný anonym

Děkuju za vtipný článek, je to moc pěkné zpestření!

18.11.2015 06:06 | sisoj

Tohle teda na ofi-stránkách nenajdete! Super.:)

17.11.2015 10:34 | Petr Boleslav

Výborné, za mě yes

Děkuji Lubošovi za originál karikatury Bolka, doma pro něj najdu místo

17.11.2015 09:28 | johnny01

Povedené kresby. :-)

17.11.2015 09:11 | exot

Tyhle "lidové" reportáže z extraligových utkání Labortechu mám hodně rád. Je to psané lehkou rukou, na nic si to nehraje (zejména ne na objektivitu), je tam plno fotek a dokonce (poslední dobou) i obrázků! Je vidět, že to psal člověk, který šachem žije. Perfektní. yes

17.11.2015 08:51 | matman

yes smiley hats offsmiley  hats off smiley  hats off yes