Česká norma

19.08.2018 12:00 | Czechtour 2018/2019

Olomoucké šachové léto přineslo jednu českou normu. Získal jí IM Jakub Szotkowski (úvodní foto, FB profil hráče). Nejvíce bodů z Čechů na své konto dokázal připsat FM Petr Červený.

Další normu si v Olomouci uhrál také IM Ajay Krishna z Indie. O oblíbenosti šachových turnajů pořádaných v Olomouci jasně vypovídají i statistiky. Celkem si ve všech turnajích zahrálo 254 hráčů z 23 zemí. Nejpočetnější zastoupení 79 hráčů měla pochopitelně Česká republika.

Velmi vyrovnaně skončil uzavřený velmistrovský turnaj. Žádný z hráčů nedokázal v devíti kolech nasbírat více než 5,5 bodů. Pro konečné rozřazení na stupně vítězů tak bylo potřeba přihlédnout na pomocné hodnocení. To bylo nejpřívětivější k GM Pavlovi Šimáčkovi a IM Lukáši Černouškovi, kteří obsadili druhé respektive třetí místo.

10 8   Brhel Jan SVK 2092 1,0 2,5

Kromě velmistrovského turnaje se hrály ještě dva uzavřené mistrovské turnaje. V IM1 z Čechů ukázala nejlepší šachy WIM Kristýna Petrová (dříve Havlíková), která jako jediná dosáhla 50% úspěšnosti, mimochodem jediná žena v turnaji.  V IM2 za české barvy uspěl FM Petr Červený, který se svými 6,5 body dosáhl na bronz.

10 4   Houska Jiri CZE 2203 2,0 6,3

Openu to pro Česko necinklo. Nejlepšího umístění na 5. příčce dosáhl FM Vít Valenta. Zato v seniorském turnaji se Češi radovali hned dvakrát. Zlatou si odnesl Stanislav Juříček a bronz FM Josef Lys.  Česká vlajka se prosadila ještě ve zrychlených tempech, kdy nejrychlejší ruku a bystrý postřeh prokázal v bleskovém turnaji Martin Dvořák, výkon 8,5/11 mu stačil na samostatné prvenství.