Prague Chess Festival

Čeká se ještě lepší výkon

19.07.2014 13:54 | Czech open 2014

Páteční odpoledne patřilo prvnímu kolu velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN. Prvním nasazeným hráčem turnaje je loňský vítěz turnaje GM Liviu-Dieter Nisipeanu, který ještě loni reprezentoval Rumunsko, letos však do Pardubic přijel v barvách Německa.

„Minulý turnaj hrál Nisipeanu výborně, ztratil pouze 1,5 bodu. Letos se koná Šachová olympiáda, takže se dá čekat, že jeho výkony budou ještě lepší,“ odhaduje ředitel festivalu Jan Mazuch. Druhým nasazeným je pak GM Vorobiov (2591) z Ruska, třetí místo ve startovní listině patří GM Kratsivovi (2569) z Ukrajiny. Na čtvrtém místě je pak nasazený rumunský GM Levente Vajda (2569), který uspěl v hlavním turnaji v rapid šachu PARDUBICKÝ KRAJ OPEN.

GM Liviu-Dieter Nisipeanu


Nejvýše nasazeným Čechem v turnaji je na šestém místě GM Štoček (2545), který se letos rozhodl nestartovat na Šachové olympiádě, a proto jeho účasti na hlavním turnaji v Pardubicích nic nebrání. Celkem se turnaje zúčastní 255 šachistů z 28 zemí, mezi nimiž nechybí ani Island, Indonésie, Indie nebo například Jižní Afrika. K šachovnicím se během devíti kol posadí 160 titulovaných hráčů – 34 velmistrů, 3 velmistryně, 53 mezinárodních mistrů, 5 mezinárodních mistryň, 52 Fide mistrů, 8Ffide mistryň a 5 kandidátů mistra Fide.

V prvním kole potvrdili čtyři nejvýše nasazení hráči své kvality a vyprovodili soupeře bez větších problémů. Drobné zaváhání si vybrali GM Baryshpolets (2546), GM Štoček (2545) a GM Gopal (2544) z Indie, kteří dovolili svým soupeřům remízu.


Níže naleznete rozhovor s GM Vlastimilem Babulou, který se tradičně účastní hlavního velmistrovského turnaje na festivalu CZECH OPEN. Letos ale dostala přednost Šachová olympiáda v Norsku, neboť GM Babula je členem reprezentačního týmu.

Vy jste dvojnásobným vítězem hlavního turnaje pardubického CZECH OPENu, letos jste se ale rozhodl tady nehrát, proč?
Důvodem je Šachová olympiáda, která začíná tři dny po skončení festivalu, což je strašně málo času. Bál jsme se, že bych mohl být třeba unavený, tak jsem letos hlavní turnaj vynechal.

Rozhodl jste se startovat v silně obsazeném rapidu, jakou roli hrál tento turnaj ve vaší přípravě?
Abych byl upřímný, moc velkou ne (smích). Chtěl jsem si zahrát se silnými hráči, kteří tu vždycky jsou. Je to takový malý test.

GM Navara říkal, že sice hraje pardubický rapid rád, ale trochu se bojí odhalit, co na Šachovou olympiádu natrénoval, aby si to jeho soupeři nemohli nastudovat. Jak se na tuto možnost díváte vy?
Abych pravdu řekl, dnes mne to taky napadlo. Uvažoval jsem, zda je lepší odhalit trochu karty a vyzkoušet si některé pozice, nebo hrát úplně něco jiného. Myslím, že jsem nakonec našel kompromis a neukázal jsem toho příliš ze své přípravy.

Jak jste spokojený se svým výsledkem v rapid turnaji?
Mohl jsem v posledním kole vyhrát, měl jsem figuru navíc a nepovedlo se mi to, takže mě to trochu mrzí, ale předtím jsem ve dvou partiích měl docela štěstí. Asi bych řekl, že mých 6,5bodu z 9 vcelku odpovídá výkonu.

Festival CZECH OPEN slaví letos 25 let, vy jste dvojnásobný vítěz. Co pro vás tento festival znamená?
Vítězství na CZECH OPEN jsou vlastně moje největší úspěchy, takže na to rád vzpomínám a rád se vracím. V koutku duše doufám, že bych třeba mohl zazářit ještě jednou … Takový hattrick (smích).

Pokud vím, tak šachy u vás doma začali hrát i vaši synové. Vidíte v nich něco ze svého talentu?
Ano, hrát začali již dva mí synové. Starší, Vlastík, je mi vcelku podobný v tom, že rychle vidí takové ty triky, co jdou zahrát, ale na rozdíl ode mě hraje zdravě pozičně, což já jsem nikdy nehrával. Snažím se mu občas vysvětlit některé pozice, takto na něj třeba má vliv.

Jak syn bere, když mu s jeho hrou radíte? Někdy jsou takové vztahy v rodině komplikované.
Vcelku to bere. Snažím se mu dát volnost a nikam ho netlačit. Řeknu mu třeba, že jeho figurka nestojí dobře, ale neříkám mu, jak ji má vylepšit. On si najde svoje vlastní řešení, které se s tím mým ani nemusí shodovat, ale figuru vylepší. Snažím se ho vést, aby sám přemýšlel, a netlačím ho nikam.

Svaz před Šachovou olympiádou vytvořil velmi dobré podmínky pro celý tým. Myslíte si, že by se letos mohl podařit nějaký pěkný výsledek?
Já bych řekl, že ano, mě se družstvo zdá velmi silné. David Navara, Viktor Láznička, Zbyněk Hráček hrají výborně pořád. My se tam na zadních šachovnicích musíme chytit a bude to dobré. Náš kapitán Jansa je velký optimista a motivuje nás. Takže když to dobře půjde, řekl bych, že ten výsledek konečně přijde.


Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách www.czechopen.net.

 

Kateřina Levínská
tisková mluvčí CZECH OPEN 2014

0x 2449x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat