Carlsen mě přehrál

04.12.2013 12:26 | Rozhovor s Anandem

Bývalý mistr světa Viswanathan Anand poskytl CNN-IBN své první interview po prohraném zápase s vyzyvatelem Magnusem Carlsenem.

Rajdeep Sardesai: Vím, že minulý měsíc pro vás nebyl právě nejlehčí. Jaké jsou emoce po porážce – už jste se s tím vypořádal nebo to stále ještě bolí?

Viswanathan Anand: Pořád to bolí – a ještě chvíli to bolet bude. Ale už se cítím mnohem lépe. Na závěrečném ceremoniálu už jsem se s tím smířil, pak jsem jel domů, zase jsem viděl svého syna, vrátil jsem se zpět do normálního života – teď už se cítím mnohem lépe, díky za optání.

Kde se stala chyba? Měl vás Magnus Carlsen přečteného?

Jak to vidím teď, Magnus je výrazně odlišný soupeř s velice různorodým stylem, víc než kdokoli, s kým jsem se zatím nad šachovnicí setkal. Myslím, že jsem ho prostě nedokázal rozluštit. Používal velice radikální přístup a já se s tím nedokázal vyrovnat. Vypracoval jsem si strategii, o které jsem si myslel, že zneutralizuje jeho nejsilnější zbraně a kde se projeví některé jeho slabiny. Ale to se ukázalo těžší než jsem očekával, ve skutečnosti to nemělo kýžený účinek.


Je na místě říct, že v tomto smyslu vás prostě přehrál?

Tak určitě. Má strategie selhala a já nebyl schopen si s tím poradit. Zatímco jemu vycházelo všechno tak, jak chtěl. Naprosto si zasloužil vyhrát, to je zcela jednoznačné.

Dalo by se s odstupem času říct, že jste měl už od samého začátku víc útočit? Byl jste proti Carslenovi moc opatrný, příliš defenzivní, dolehl na vás tlak z toho, že hrajete v domácím prostředí?

No, tohle je kritika, která je podle mě lichá. Já bych samozřejmě strašně rád dostal nějakou agresivní pozici, ale lidi musí pochopit, že Magnus Carlsen je opravdovým specialistou na to, aby dostal ten typ pozice, která mu maximálně vyhovuje, což jsou trochu nudné, technické pozice. A on je v tom opravdu velmi dobrý. V poslední partii, kdy jsem proti němu zahrál dynamické zahájení, mi to prostě dovolil. V každé variantě se držel bezpečného, klidného průběhu, a to je to, co tím myslím: můj plán byl donutit ho hrát agresivně. Myslel jsem, že toho dosáhnu tím, že mu nabídnu pozice tak „suché“ , že se nebudou líbit ani jemu. Ale neuspěl jsem a v tomto má strategie selhala na celé čáře.

Ptám se z toho důvodu, že i šachoví odborníci měli pocit, že Anand hrál až příliš defenzivně

Ano, to jsou ti generálové po bitvě, když už je po všem, ti mají vždycky pravdu. Ale opravdu si myslím, že se hluboce mýli. Samozřejmě bych moc rád hrál agresivní nátlakové šachy, abych ho vyčerpal, ale otázkou je, jak ho vytáhnout z ulity? On si na svém herním stylu založil kariéru, a podařilo se mu to opravdu neskutečně. Myslím, že důvodem, proč odrazil všechny mé snahy, bylo to, že k tomu měl mnoho prostředků. Je to velmi univerzální, komplexní hráč. Takže víte, že když omezíte jednu jeho stránku, okamžitě se přesouvá na jiné místo, blokujete ho i tam, a on se posune zase někam jinam. Je velmi vynalézavý. Věděl jsem už před zápasem, že to bude těžké, vkládal jsem určité naděje do toho, že se mi podaří dostat ho do agresivního typu pozic, ale to se mi nepodařilo.

Četl jsem názor Garriho Kasparova, že po čtyřicítce je už velmi obtížné udržet si stabilní úroveň hry. Jsme svědky nástupu nové mladé generace, generace Carlsena, zatímco genrace Ananda pomalu končí? Myslíte si také, že tenhle zápas byl o střetu dvou generací?

Ano, myslím, že zápas ukázal, že se na šachy díváme a přistupujeme k nim velice odlišně. On je vlajkonošem své generace. Nemůžete začít přemýšlet o jeho věku a o svém. Musíte myslet na to, co se děje na šachovnici. A když to nevyjde, ocitnete se v horší pozici.

Pokládáte otázku věku za podstatnou? Jak je to s tím? Před nedávnem ohlásil odchod Sachin Tendulkar (legendární indický hráč kriketu) ve věku 40 let. Vidím vás dva jako nejslavnější sportovce naší moderní éry. Nemyslíte na to, že jednou přijde čas, kdy si i vy řeknete, bylo to krásné, ale už je toho dost?

Myslím, že tyto úvahy jsou trochu přehnané. Rozhodně chápu, že to je možná negativní, avšak stále velký milník v mé kariéře, myslím tím tuto porážku. Samozřejmě že ztráta titulu má na mě velký dopad, avšak nechystám se zatím odejít do důchodu. Budu se snažit na sobě šachově ještě zapracovat, něco změním, uvidíme. Potřebuju nějaký čas na to se se vším smířit, a pak si jasně rozmyslet, co do budoucna. Ale v důchodu ještě nejsem.

Takže se stále chcete stát mistrem světa? Z toho, co říkáte, mi vyplývá, že jste se nevzdal naděje získat zpátky svůj titul, už pošesté.

Věřím tomu, že někdy si mozek potřebuje na čas odpočinout. Když začnete ihned přemýšlet o dalším zápase – ve skutečnosti začaly tyhle otázky přicházet už deset minut po skončení zápasu – pak si na regeneraci nedáváte žádný čas. Takže já si vezmu nějaký čas na oddech, za deset dní pojedu do Londýna, pak si dám pauzu, tak na měsíc, předtím než začnu zase hrát. Doufám, že se mi myšlenky o těchto věcech zklidní, přenesu se přes to, a pak půjdu zase dál, krok za krokem. Rozhodnu se, co bude v březnu (o turnaji kandidátů), ale myslím, že je důležité, aby šlo vše popořadě. Nejdřív se musím srovnat s tím, co se stalo, jak uvnitř, tak i navenek, a pak začnu přemýšlet o dalších věcech. V opačném případě si nedopřejete šanci na oddech.

Předpokládám, že organizace zápasu v Chennai stála hodně času a energie. Vyžádalo si to mnoho příprav. Nejste z toho teď trochu vyčerpaný?

Ano, myslím, že asi tak tři dny po zápase jsem se mohl sotva pohnout. Všechno to duševní vypětí se přeneslo do fyzické oblasti. Nikdy nevíte, jak moc jste unavení a jak to na vás dolehne. Myslím, že je důležité dát si na pár týdnů pohov na pomalé zotavení. Myslím, že se projevilo napětí shromážděné za posledních šest let – hrál jsem čtyři zápasy a jeden turnaj o titul mistra světa , to je skoro každý rok. To vše si na vás vybere svou daň. Ačkoli to nepřikládám svému věku, musíte se na to dívat realisticky. Takže mi dovolte malý odpočinek, a pak se uvidí, co dál. Myslím, že někdy po novém roce přijde doba, kdy budu moci hledět vpřed dalším výzvám.

Když jsem vás a Carlsena viděl na společných tiskových konferencích, v jistém smyslu jako by mezi vámi byl rozdíl generace, protože jste se na sebe nikdy ani neusmáli. Nezdálo se, že byste mohli být přátelé, když jste od sebe tak věkově vzdálení, kteří spolu hrajou tak 15, 20 let. Je Carlsen někdo, s kým byste trávil čas i mimo šachovnici?

Náš vztah prošel několika fázemi. Myslím tím, že jsme spolu vycházeli docela dobře. Kolem posledního roku ale už tam byla cítit rivalita. Oba jsme se k sobě začali chovat trochu odměřeně. Z žádného konkrétního důvodu, myslím, že je to zcela normální. To se mi stalo u všech mých soupeřů, dokonce i u těch, s nimiž jsem se přátelil. Když oba prahnete po stejné věci, je to těžké. Nevyhnutelně se to nějak projeví. Řekněme, že před třemi lety jsme byli spolu v pohodě, ale tento rok už naše myšlenky ovládl nadcházející zápas. Máte pravdu, i já jsem při tiskových konferencích cítil, že je mezi námi odstup.

Věříte, že přichází Carlsenova éra – jak o tom mluví Kasparov – nebo si myslíte, že je to prozatím předčasné? Domníváte se, že je k tomu třeba získat víc než jeden titul mistra světa, tak jako jste to dokázal vy?

On je velmi, velmi dobrý, dosáhl nejvyššího ratingu v šachové historii, a nyní získal ten poslední titul, který mu chyběl do sbírky: titul světového šampiona. Je velmi, velmi dobrý. Zajisté je možné, že to bude Carlsenova éra. Je na jiných, aby dokázali opak.

Myslíte si s odstupem času, že hrát v Chennai byla chyba, že domácí tlak pracoval proti vám? Nebo to bylo vyplnění životního snu, ve kterém se chlapec z Chennai vrací domů, aby hrál o titul mistra světa, takže jste spokojený s tím, že jste do Chennai přinesl zápas o titul?

Cítím velkou spokojenost. Byl jsem hrdý na to, jak bylo vše zorganizované a jak Chennai na několik týdnů zachvátila šachová horečka. Byl jsem zklamaný z toho, že jsem jim nepřinesl lepší zápas. Pokud jde o tlak, já si to nemyslím. Byl jsem ve stejném rozpoložení, jako jsem býval v hotelích na nejrůznějších částech světa, kdykoli jsem bojoval o titul, což znamená, že jsem se poněkud izoloval od okolí a soustředil se výhradně na zápas. To se mi podařilo. Myslím, že mé nedostatky se projevily na šachovnici, a já proto nechci hledat jiné výmluvy. Zcela zřejmě jsem nebyl schopen realizovat to, co jsem měl v plánu, na šachovnici – a to byl můj hlavní problém.

Kdybyste měl jmenovat jednu věc, kterou byste v zápase zpětně udělal jinak, co by to bylo?

Kdyby to měla být jedna partie, kterou bych mohl vzít zpátky, tak by to byla pátá. Psychicky jsem cítil, že bych mohl neutralizovat jeho nejsilnější stránku, čímž myslím pozice, kterých chtěl dosáhnout, to jest dlouhou hru bez jakéhokoli rizika, tím myslím, že se pozice snaží vždy zbavit ostří, a pak pokračuje dál a dál a dál, čeká na chyby, je to velice osobitý styl a je těžké to vydržet. Cítil jsem, že bych mohl jeho důvěrou ve své schopnosti otřást, pak by musel změnit taktiku a opustit „své bezpečné území“, a pak bych ho mohl udolat. Pátá partie pro mě znamenala pohromu na několika úrovních, ne pouze na šachovnici; narušila také mou zápasovou strategii, mé psychické rozpoložení, všechno. I poté jsem ještě mohl vstát a pokračovat v boji, ale někdy jsou tyto údery velmi těžké. Ve skutečnosti je to docela ponižující, když po tolika zápasech vidíte sám sebe téměř zhrouceného. To vás naučí pokoře.

Věříte, že indické šachy jsou v dobrých rukou? Pojďme se na to podívat ze širší perspektivy. Zápas jste prohrál, jako naše jediná zářící hvězda. Myslíte si, že se v naší zemi objeví nová generace šachistů? Udělal jste pro NIIT mnoho práce pro popularizaci hry, vidíte v naší zemi nějakou zásadní změnu, revoluci?

Ano, mám všechny důvody se domnívat, že to pro Indii, pokud se šachu týká, neznamená ojedinělý záblesk. Děje se tu mnoho dlouhodobých záležitostí. Za prvé, existuje tu spousta talentů ,kteří si vedou velmi dobře na nejrůznějších soutěžích po celém světě. Rozhodně si myslím, že máme na čem stavět. Dále, širším úkolem je získat pro šachy významnější postavení ve společnosti, a to se daří dobře. Mám v úmyslu věnovat tomu spoustu času, ať už ve spolupráci s NIIT nebo NIIT MindChampions Academy, chci vytvořit širokou základnu lidí, kteří se šachům věnují, zajímají se o ně a kteří své poznatky mohou a umí předat dále. Myslím, že tyhle dva proudy se budou vzájemně doplňovat.

Takže vaše sdělení je, že i nadále budete podporovat trenéry, aby rozvíjeli šachy v této zemi, prostřednictvím NIIT. Viswanathan Anand se zapojí ještě více. I po skončení kariéry se na tomto budete podílet?

Ještě jsem s hraním neskončil. Je jasné, že se v tomto plánu budu angažovat, čas budu trávit s šachem. Budu muset zjistit, jak dosáhnout výsledků, na co se mám zaměřit a co to všechno obnáší. Budu pokračovat v práci na obou těchto věcech a budu mít víc času věnovat se NIIT MindChampions Academy.

Další věcí, které se jistě budete chtít věnovat, je rodina. Bylo mi řečeno, že jedinou chvílí, kdy jste na sobě nedal znát důležitost zápasu a uvolnil jste se, bylo, když do místnosti pro novináře vběhl váš syn. Mám za to, že roste a vy byste s ním chtěl teď asi trávit doma víc času.

Ano, určitě. To je jedna z radostí života. Posledních pár dní doma bylo velmi pěkných, hrát si s ním. Opravdu si užívá, že jsme zpátky. Pár týdnů nám strašně chyběl. Včera ve škole poprvé tancoval. Trénoval na to několik dní, a když jsme tam pak šli, byla radost se na ty děti dívat. Byl jsem na něj velmi hrdý.

Viši, když vás tak slyším mluvit laskavě o svém synovi, tak mě napadlo, zda se budete konečně víc objevovat ve společnosti a vést život mimo šachy, protože jste jimi byl posledních čtyřicet let téměř posedlý. Myslíte, že teď je ta pravá doba prozkoumat i ostatní věci, které nabízí život, a na které jste díky své cílevědomé oddanosti sportu dosud neměl čas?

Určitě. Myslím, že jedna z věcí, které mě nyní čekají, je určité přehodnocení priorit. Šachy přestanou být věcí, která zcela ovládá mé myšlenky, a myslím, že to je jen jedna část rozsáhlejšího procesu. Když jste profesionální hráč a usilujete o mety nejvyšší, vše ostatní musí jít stranou. Teď si budu moci víc užívat rodinu, mít čas na své koníčky, věnovat se jiným věcem, a tak dále. Myslím, že šachy v mém životě zaujmou nové místo. Ale stále se těším na to, že ještě několik let budu hrát šachy, a pomáhat šachu, který mi přinesl tolik potěšení. Takže na to se teď pokusím zaměřit.

Rád bych se závěrem zeptal na váš odkaz. Je důležité pro každého sportovce věřit , že po sobě zanechal něco, co tu po něm zůstane, na co budou lidi vzpomínat. Po mnoho let jste byl vnímán jako šachista, který prolomil nadvládu ruských hráčů. Rusům trvalo nějakou dobu, než to strávili. Když se ohlédnete za svou pozoruhodnou kariérou, co byste chtěl, aby bylo považováno za váš trvalý sportovní odkaz?

Jedna z věcí, které bych chtěl zanechat jako svůj odkaz, je založení základů pro rozvoj šachu v Indii. Tím mám na mysli především NIIT MindChampions Academy, ale i všechny děti, které dnes šachy hrají, všichni, kdo se účastní turnajů. Šachy dnes zaujímají v povědomí veřejnosti nové místo mezi  dalšími druhy sportu, a já bych chtěl, aby to tak zůstalo. A kdykoli bude v mých silách pomoci mé zemi a mému národu, těchto momentů si budu vždy vážit.

Viši, je ironií osudu, že právě vy dva se Sachinem Teldurkanem jste se nejvíc objevovali na titulních stránkách novin v poslední době, protože jste považováni za kultovní osobnosti sportu v Indii. Možná byste měl zkusit zvednout sluchátko a zavolat Sachinovi, abyste si vyměnili myšlenky a  vzpomínky dvou velkých sportovců. Oba dva jste skvělými reprezentanty naší země a na oba z vás je Indie velmi, velmi hrdá. Oba dva jste byli velkými světovými šampióny. Takže pane Anande, přeju vám, ať se na vaši tvář vrátí úsměv a splní se všechny věci, které jste si předsevzal. Děkuji za to, že jste si na nás našel čas.

Děkuji velmi pěkně.

(Zdroj: http://en.chessbase.com/post/anand-i-was-outplayed-by-carlsen )


přeložil Stanislav Hošek

60x 33090x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (60) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
noELO

ad Morphynista: děkuji

ad rytíř: taky moc děkuji, mám radost, že mé pocity při sledování partie se shodují s Vaším rozborem - ty varianty a jejich názvy "neumím", ale tady (5. partie) jsem měl po výměně na h5 pocit, že je to za černého už špatné, a po "zahnání" bílého koně na f6 jasné. Podle 2700chess se to počítá, ale i tam jsou někdy nesrovnalosti, GM Wang Yue má pořád 11,5 bodu plus oproti oficiální statistice FIDE. Ale Širovovi moc ten návrat přeji.

+0 /-0 | 08.12.2013 06:34

rytir

Jinak partie se do ela počítají. Širov díky tomu dost získal a dostává se tak nad 2700. Bude se jednat o začátek návratu Širova do šachové elity?

A odpověď zda je to vynikající hrou Širova nebo slabou Dubova, je asi to druhé. Na druhou stranu Širov velmi dobře dokázal využít chyb Dubova a výrazná výhra nad mladým nadějným hráčem ho může nabudit v jeho případném návratu do nejužší špičky. Bude to mít ale těžké, protože jeho soupeři nebudou tolik riskovat jako Dubov.

+0 /-0 | 07.12.2013 22:49

rytir

@noElo:

Vypadá to, že Dubov selhal v zahájení. Především je zajímavé, že šel do velice ostrých variant, což je proti Širovovi velmi riskantní. Něco jako voda na mlýn. Dále Dubov utíkal v ostrých pozicích z těch principiálních do pochybných. V klíčových pozicích pak volil málo aktivní pokračování a Širov toho dokázal dobře využít. Jen stručný komentář:

2. partie: Dubov-Širov vzniká ostrá Botvinnikova varianta hraje Dubov 9. Sg3?!  místo klasického 9. Jxg5. Širov získal velice aktivní pozici s kompenzací. Dubov mohl udržet krok, když by  místo 23. Kf1? odpověděl aktivněji 23. Dg4 Se3 24. Vh8† Kc7 25. Vc2.

3. partie: Širov-Dubov vzniká ostrá Antimoskevská varianta, Dubov hraje neobvyklé 10... Sb4 místo obvyklých 10... h5 nebo 10... Sb7. A 11... Sb7? hraje až o tah později, místo aby zahrál principiální 11... Jxe4, čímž vytváří kočkopsa a Širov získává převahu.

4. partie: Dubov začíná opatrně Rétiho hrou, která je méně prozkoumaná a Širov odpovídá aktivně, již záhy vzniká na šachovnici nová pozice. Pak Dubov volí odvážnou, nikoli však špatnou odpověď 7. c4 dxc4 8.d3-d4!? a vzniká ostrá hra, která se pak ještě přiostří. Širov pak volí příliš riskantní pokračování s obětí věže, Dubov promeškává možnost včas vrátit část materiálu a hraje pasivní 21. Sd2? místo aktivního 21. Sxf4! kde by měl figuru proti slabým pěšcům a převahu. Dostává se do pozice kde má také figuru za pěšce, jenže to už soupeřovi pěšci nejsou slabí, ale nebezpečně rozjetí a Širov si příležitost utéci nenechá.

5. partie: Širov hraje e4 a proti Paulsenově variantě a volí velkou rochádu. Takže opět ostrá pozice. Dubov volí pokračování s horší pověstí 7... b5?! místo obvyklého 7... Jf6. Posléze hraje novinku 10... Vc8?! a následně po 11. g4 ujíždí jezdcem 11... Jf6? 12. g5 Jh5 nemaje však opěrné pole f4. Širov toho hned využívá a černému zbydou z pěšcové formace na královském křídle trosky. Širov pak snadno odráží aktivitu Dubova na dámském křídle a rozhoduje partii útokem na křídle královském.

+0 /-0 | 07.12.2013 22:16

Morphynista

Organizátorem zápasu je známý ruský podnikatel Oleg Skvorcov a zřejmě chce vidět nekompromisní boj, žádné nudné remízy, což oba hráči ( zřejmě i za odpovídající honorář ) stoprocentně naplňují. Nikde jsem nenašel, zda se výsledky počítají na Elo, zápas je výslovně deklarován jako přátelský, zajímavé ale je, že výsledky bleskového rozstřelu se na FIDE Elo pro blitzky počítá, jak se můžeme dočíst zde http://chess-news.ru/node/14084 . Pokud jde o hru, tak sám Širov řekl, že partie jsou velmi zajímavé, ale zápas Anand - Carlsen měl přece jen větší kvalitu. Co je ale podstatné, že se mu i s pomocí soupeře daří dostávat přesně takový typ pozic, který mu vyhovuje, tedy ostré a dvojsečné pozice, často s materiální nerovnováhou, kde hlavní roli hraje přesný propočet. A ten má zatím Širov jednoznačně lepší...

+0 /-0 | 07.12.2013 21:45

noELO

Otázka mimo téma (úmyslně - ty článečky ke kávě zase tak moc diskutujících nemají):  hraje v zápase Širov - Dubov velmistr Širov tak dobře, nebo soupeř tak špatně? Dnes jsem se díval, i když bez počítačové anylýzy partiím téhle úrovně vůbec nerozumím, zdála se mi hra GM Dubova a jeho snaha o "protiútok" na dámském křídle dost naivní. Jestli to někdo sleduje a má nějaký názor, budu za něj vděčen, jakožto představiteli starší generace se mi mi výsledky líbí, ale co je moc...

+0 /-0 | 07.12.2013 21:06

rytir

Zmestabileho se ptá, „Proč vůbec o té desáté partii mluvil, když tam už dynamiku Magnus opravdu nebyl nucen předvádět?“

Odpověď je prostá, styl Magnuse Carlsena je poziční hra s malým rizikem - tudíž při vyhýbání se ostrým nejasným pozicím. Tudíž dynamiku ve smyslu chození do nejasných pozic Carlsen obvykle nepředvádí, není to jeho styl.

Anand se domníval, že nedokáže Carlsena přimět k tomu, aby vznikly nejasné pozice, že se tomu Carlsen vždy nějak vyhne. A jeho teze se mu potvrdila v 10. partii, kde Anand zahrál zahájení vedoucí často k nejasné hře a tuto aktivitu Carlsen záhy neutralizoval, že vytvořil pozici vyrovnanou. Anand tudíž o té partii hovořil v rámci doložení své teze, aby si ospravedlnil svou taktiku.

Jeho taktika nebyla vytvářen nejasné pozice, ale držet se pozic rovných s tím, že nejasné pozice začne vytvářet Carlsen, když by byl nespokojen s vyrovnaným stavem zápasu. Ale prohrou v 5. partii se tahle taktika Anandovi zhroutila, protože Carlsen už teprve neměl žádný důvod vytvářet nejasné pozice za stavu výhodného pro něj.

Měl v tom Anand pravdu? Je možné každý pokus o vytvoření nejasné pozice odvrátit a udržovat pozici vyrovnanou? Domnívám se, že nikoli. Devátá partie to i potvrdila. Ikdyž dopadla pro Ananda fiaskem. Ale v té partii mohl Anand hrát lépe, nemusel se do útoku vrhnout formou spálením mostů a pozice by zůstala nejasná.

+0 /-0 | 07.12.2013 20:55

rytir

Anand domnívám se  zkoušel podobnou taktiku, jakou úspěšně nasadil Kasparov  v „nekonečném zápase “ s Karpovem, který byl proti vůli obou hráčů předčasně ukončen. Jenže si asi neuvědomil, že v takových pozicích si Carlsen libuje.

+0 /-0 | 07.12.2013 17:46

rytir

Prostě Anandova taktika byla hrát na remízy a vyprovokovat pak Carlsena k akci. Já se domníval, že hraje taktiku na 12 remíz a na štěstí v prodloužení ve zkráceném tempu, protože Carlsen není typ hráče, který by se nechával vyprovokovat. Možná Anand počítal s tím, že by remízama Carlsen ztrácel elo, že to by ho to mohlo provokovat, nevím.

Další věcí je, že takovou taktiku považuji proti Carlsenovi za chybnou, to je ale věc jiná.

Pohrou v 5. partii se Anandovi taktika zhroutila, protože v ní nedokázal remizovou pozici udržet.

+0 /-0 | 07.12.2013 17:29

rytir

Chybička v překladu se vloudila, ale člověk si může domyslet různé věci, takže díky za překlad. Samozřejmě tam má být  „nedovolil“, protože Carlsen Anandovi nedovolil v poslední 10. partii vytvořit dynamickou pozici, ikdyž Anand zahrál dynamické zahájení - sicilskou 1.e4 c5 2. Jf3 d6, protože Carlsen to zpozičnil tahem 3. Sb5†.

Jinak Anand tam nemlží a uvedl, že pro něj byla pohromou 5. partie, která ho vykolejila. Není divu, protože prohrál takovou koncovku, kterou by měl zremizovat.

Doufám, že další rozhovory budou následovat, především by se slušelo uvést nějaký rozhovor s mistrem světa Magnusem Carlsenem.

+0 /-0 | 07.12.2013 17:17

pawel

jj mluví se tam o prezidentovi jak ZB o Anandovi. Ať tam radši nejezdí, ještě udělá vostudu.

+0 /-0 | 07.12.2013 15:40

ELOminator

@ Pawel: No čoveče kam se hrabeš se svými forky, se podívej na Rusnoka jak válí ve sněmovně. laughyes

+0 /-0 | 07.12.2013 13:10

ELOminator

No tak v tom, že tam Anand blábolí (diplomaticky řečeno mlží) bych souhlasil. Sebereflexe tam chybí.

+0 /-0 | 07.12.2013 08:07

xdavx x

zmestabileho: vis naprosto kulovy o tom, co anand v tech pozicich videl, tak uz radsi sklapni.

ad ten preklad. on anand je rodily mluvci? taky prece mohl rict vetu jinak nez ji opravdu chtel pouzit. ten preklad je ok, a krom te jedne chyby s tim zaporem bych se v tom nestoural :)

+0 /-0 | 06.12.2013 23:00

Zmestabileho
... a nebo ten sporný nebo teď už vysvětlený překlad, zda Anandovi Magnus dovolil nebo nedovolil dynamické zahájení v poslední 10. partii...??? To chtěl Anand opravdu prezentovat při konečném hodnoceni zapasu svou vůli po dynamické hře tím, že se o ni konečně pokusil v 10.partii, za stavu 0:3? Proč vůbec o té desáté partii mluvil, když tam už dynamiku Magnus opravdu nebyl nucen předvádět, a přece mu to ani tam za remis nedal, a zkoušel to až do holých králů. Celý zápas se Vishy snažil jít od remízy k remíze, bez dynamiky a bez agresivity, a teď najednou s ním rozhovor, kde jakoby mluvil o jiném zapase jiných dvou hráčů! Bloku, prosím, prozradte co zš tím vězí! :-).
+0 /-0 | 06.12.2013 22:58

Zmestabileho
Anand v tom rozhovoru říká tak nepochopitelné věci, že mě to vyprovokovalo až k tvrzení, že si z nás dělá srandu... použil jsem jiné slovo než "sranda", a Bolek mi smazal celý příspěvek za vulgárnost :-)... Anand údajně říká: "Já bych samozřejmě rád dostal nějakou agresivní pozici"..."Samozřejmě bych moc rád hrál nátlakové šachy, abych ho vyčerpal"..."myslím, že důvodem, proč odrazil všechny mě snahy, bylo to, že k tomu měl mnoho prostředků."...Co věta, to perla, a takovych je tam vic, a neni to jen vytrzene ted ode me z kontextu celeho rozhovoru... Anand se prece nikde ani nepokoušel o agresivní nátlakové šachy, kromě 9.partie, kde už byl v beznadejnem zapasovem rozpoložení, a že Magnus odrážel všechny jeho snahy mnoha prostředky??? - vždyť se u těch partií nudil, nemusel předvádět vůbec nic, stacilo mu i dvacet minut na rychlou remizu za stavu 2:0, natož aby pouzival jakési všemožné prostředky proti "všem snahám" Ananda. Teď opravdu jen nevím, jestli je to všechno špatnym překladem, jinak jsou to opravdu nepochopitelné bláboly exmistra světa... Akorát Bolek tady naznačoval včera v noci, že ví více, než my ostatní :-).
+0 /-0 | 06.12.2013 22:18

sisoj

rapo: Sorry měl jsi pravdu, Přetržené nitě jsou v Dobytí.

+0 /-0 | 06.12.2013 19:41

ELOminator

Náhodou to "oh definitely" mi přijde přeložené přesně a ještě k tomu vtipně smileyyes

+0 /-0 | 06.12.2013 18:58

sisoj

rapo: Nebylo to v jiné hře? Mně se to spojuje s Posel z Liptákova... ale můžu se mejlit

+0 /-0 | 06.12.2013 17:00

rapo

To Pavel Ch:"Tak, já jsem to celé pozorně vyslechl a vyvodil jsem z toho ten závěr, že bude-li ještě někdy příležitost a já budu požádán o nějakou další rekonstrukci, že se Vám na to vyseru!" (Dobytí severního pólu)

+0 /-0 | 06.12.2013 15:34

noELO

ad Drahil: máte pravdu, i má "kritika kritiky" byla povrchní, psal jsem ji v polední přestávce v "práci" (mezi dvěma zkouškami v orchestru). Neměl jsem čas ověřit si význam idiomů a chápal jsem je doslova, moje chyba. Ale docela by mne zajímalo, jak byste  "phantom sensations",   "arm-chair general",  "oh definetely" přeložil Vy? (Úmyslně jsem v rámci polemiky ty výrazy zkopíroval i s Vašimi překlepy). V originále je "it will continue hurting for a while", takže skutečně nejde o překlad, ale o vynechávku. Možná pan Hošek ví, co znamená   "phantom sensation" - a vynechal to právě proto, že to česky výstižně a srozumitelně vyjádřit nejde, tedy přinejmenším sám bych to neuměl. Pro překládání je znalost jazyka originálu podmínkou nutnou, ne však postačující, tou je schopnost napsat příslušný text dobře česky. Že neznám, co je  "get under somebodys skin" - asi lépe somebody's - rád jsem se poučil. Prostě umíte anglicky lépe než já - a možná i lépe než S.H. Takových je mnoho, vím. Taky občas píši "jazykové koutky", takže Vás chápu, nic ve zlém. Mezitím jsem si přečetl příspěvek pana Chrze. No, mám dceru, která je opravdu (ale opravdu cheeky) špičková překladatelka, bohužel nemá čas coby matka tří dětí tohle "kolacionovat" a posoudit, zdali je ten překlad "bída" a jsou tam desítky chyb. 

 

+0 /-0 | 06.12.2013 15:29

Pavel Ch

Komunikoval jsem teď s opravdovým AJ profíkem, který říkal:

a) Drahil má ve všem pravdu.

b) Nepřijdou mu ty vyjmenované příklady tak hrozné, že by šly proti smyslu řečeného, kromě té jedné chyby (dovolil vs. nedovolil).

(nekontroloval celé, takže jestli jsou i jiné chyby, než které Drahil píše, nekomentuje)

A že můžeme být rádi, že se toho někdo chopil, věnoval se tomu a zpřístnutnil veřejnosti, která by překlad nezvládla nebo měla problémy.

S tím závěrem já souhlasím, tak bych dál nepitval,  aby nám pan Hošek zase něco příště přeložil.

+0 /-0 | 06.12.2013 14:59

Drahil

re noelo: Nemáte pravdu v obou věcech: 1) "phantom sensations" jsou fantómovy bolesti a ne žádný "přízračný pocit". Jedná se o ustálený lékařský termín pro situaci, kdy pacianta po amputaci končetiny tato (neexistující) končetina stále bolí a Anand to použil jako metaforu. 2) "get under someones skin" znamená být někomu nepříjemný, někoho rozhodit, vyvést z míry a ne přečíst. A i ten Vámi zmíněný doslovný překlad "dostat se někomu pod kůži" by byl v tomto případě mnohem výstižnější než přečíst někoho. Ale hlavně jde o to, že těch věcí co jsou v článku přeloženy špatně, jsou desítky, možná víc... Kdyby šlo jen o pár vět, tak bych se na to vykašlal, protože bych je musel psát u každého druhého článku, ale takhle je to opravdu taková bída, že jsem poprvé napsal takovýhle kritický koment.

+0 /-0 | 06.12.2013 13:44

noELO

ad Drahil: mám dojem, že Vaše kritika je taky trochu povrchní. Jsem si téměř jist, že nepřesnost v překladu výrazu "he refused to let me have it" je prostě překlep - S.H. sice, pokud vím, není profesionál, ale tohle se opačně pochopit nedá. Taky jsem něco překládal, i tady, shodou okolností Ánanda po zápase s Gelfandem, to se stane, dělat korekturu sám po sobě je obtížné. "Phantom sensation" je prostě vynechávka ("přízračný pocit" mi nechybí) nikoli špatný překlad. A a překládat "get under somebodys skin" jako "přečíst někoho" - bylo by to lepší doslova? Možná, že Vy profesionál jste (nejméně dvě hodiny času, hm smiley)

 

+0 /-0 | 06.12.2013 12:53

sisoj

ŠT47: "Herejk: MC je prvním západoevropským mistrem světa od doby Roberta Fishera." crying

Pokud vím, posledním byl Dr. Alexander Aljechin repre FRA, skutečným západoevropanem Max Euwe 1935...

+0 /-0 | 06.12.2013 11:50

Drahil

Je tam dost chyb v překladu a některé docela zásadní, když je to přeloženo zcela opačně, než co Anand skutečně říká :-). Třeba když Vishi vysvětluje, že Magnus je hodně dobrý v získávání suchých pozic, které mu vyhovují, ale on že by rád hrál agresivní, dynamické pozice a jako příklad uvádí Vishi poslední partii, kdy doslova říká "The last game I played a dynamic opening, he simply refused to let me have it", čímž chce demonstrovat Magnusovu schopnost získat suchou pozici z čehokoli a přeložit to jde jako "v poslední partii jsem zvolil dynamické zahájení, ale Magnus mi stejně z něj nedovolil získat dynamickou/agresivní pozici" přeložil autor jako " V poslední partii kdy jsem proti němu zahrál dynamické zahájení mi to prostě dovolil", což je přesně pravý opak toho co Anand řekl - ne, že mu to dovolil, ale naopak nedovolil...a překládat "get under somebodys skin" jako "přečíst někoho", "phantom sensation" jako "ještě to chvíli bude bolet", "arm-chair general" jako "generál po bitvě" (nejde o to, že po bitvě, ale během zápasu z pohodlí domova), "oh definetely" jako "tak určitě"... atd. prostě je význam posunutý úplně jinam než co Anand skutěčně říká. A už se nebudu do překladatele navážet, protože i když to přeložil blbě, tak nad tím musel strávit minimálně 2 hodiny práce a to je potřeba ocenit yes......

+0 /-0 | 06.12.2013 11:31

Petr Boleslav

Vděčné je, to chápu. Ale pochopte, někdo má prostě více informací a tak je s pohledem na zápas poněkud dále. Vyměňte desku, bude to tak lepší wink.

+0 /-0 | 06.12.2013 00:20

Zmestabileho
Ale když to téma Vishy a Magnus je takové vděčné... to uznejte Bolku! :-)... Naoplátku uznávám, že deska se zasekla, a je ji třeba už vyměnit.
+0 /-0 | 05.12.2013 23:10

Petr Boleslav

je to bída, deska se zasekla

+0 /-0 | 05.12.2013 22:59

Zmestabileho
"Tož dneska o nás psali, že jsme mentálně zaostali! Bo prý kritizujem ánanda a nemáme rádi rusáky."..."Ále! Kdo by si tu u nas dovolil kritizovat Visheje? Dyť mu nesahame ani po kotníky! ... "Tož báť! Ani po podrážky jeho bot mu nesahame. Tož nemožeme ho kritizovať. Kaj bysme došli! "... A že nemame rádi Rusy? Nesmysl! Rusaci sou fajni, a dyz je potreba, aj s tankama přijedou na pomoc."...(náhodně vyslechnutý rozhovor dvou lidí v noční autobusové lince v mentálně zaostalém bílém městě).
+0 /-0 | 05.12.2013 22:34

HonzaR

Lidi, kteří tvrdí, že Ánand neumí hrát šachy a že si nezaslouží hrát vrcholové soutěže, a že v  turnaji kandidátů byli všichni proti Carlsenovi domluvení a pouštěli Kramnikovi schválně partie, tito očividně nerozumí v šachu vůbec ničemu. Nemůžeme přece uznat, že to byly omyly z únavy a že Kramnik hrál celkově kvalitnější šachy než božský Carlsen, jak mnoho jiných skutečných odborníků z řad předních velmistrů tvrdilo, to by totiž Carlsenův fanatický fanklub asi neunesl. No jo, na jedné straně když chybují Kramnikovi soupeři, nejsou to omyly ale úmysly, na druhé straně když chybuje Ánand, tím tuplem to jsou omyly, kvůli kterým musí Ánand hned ukončit kariéru. Mohl by nás zmestabileho poučit, podle jakého měřítka hodnotí, kdo má právo dělat omyly a kdo ne, kdo má právo hrát šachy a kdo ne? On je na to nějaký manuál? Jo už vidím, Ánand a Rusové se nesmějí mýlit, protože ty ve městě bílém, půl století mentálně zpožděném a studenou historií zatíženém, nemají rádi.

 

Zajímavé, zdá se, že většina zdejších kritiků si očividně o sobě myslí, že rozumí šachu více než jedni z nejšilnějších šachistů všech dob. Tak to si potom říkám, jak je jenom možné, že Češi v šachu na světové úrovni neexcelují, že nemáme špičkové hráče a mistry světa, že pravidelně nevyhráváme olympiády a superturnaje? Vy všichni Ánando-Ruso-kritici, proč s tím něco neuděláte a nejdete pro naši zemi vyhrávat medaile, když jste takoví odborníci a šachům rozumíte lépe než Ánand a Rusové?

+0 /-0 | 05.12.2013 19:47

ELOminator

No taky si nemyslím, že se Anand dá do turnaje kandidátů psychicky do kupy a udělá díru do světa. Ale uvidíme...

+0 /-0 | 05.12.2013 19:10

Morphynista

Bude určitě zajímavé sledovat Anandovu hru na Chess Classic v Londýně. Jde sice jen o rapid 25 10 s 16 hráči, kdy se vytvoří čtyři skupiny , z každé postoupí dva nejlepší a hraje se čtvrtfinále, semifinále a finále K.O. systémem. Byly už vylosovány i skupiny :

A : Anand, Adams, McShane, X1                                      

B: Kramnik, Svidler, Sadler, Rowson

C: Nakamura, Gelfand, J.Polgárová, Jones

D: Caruana, Short, Howell, X2

X1 a X2 jsou hráči, kteří se kvalifikují z open turnaje.

 

+0 /-0 | 05.12.2013 19:07

sodik

"Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist" Albert Einstein

Na koho pak to asi sedí?smiley

+0 /-0 | 05.12.2013 18:30

magnuscarlsen

zmestabileho to je machr jeho prispevky mam rad,vsude tady jsou samy analyzy a sranda zadna z mestabileho tleskam a pokracujte dale...yesyesyes

+0 /-0 | 05.12.2013 16:26

johnny01

Já zase douáfm, že ještě najde v sobě dostatek soudnosti Zmestabileho a přestane na tento jinak pěkný server psát nesmysly. Nesahá bývalému mistru světa ani po kotníky a furt ho tady uráží, pomlouvá a ponižuje. Snad mu to ještě všechno dojde a přesune se léčit své komplexy jinam.

+0 /-0 | 05.12.2013 16:08

Zmestabileho

V kandidátském turnaji může Anand skončit jedině poslední nebo předposlední. Svou účastí v něm neprospěje nikomu a ničemu. Já si pořád myslím, že ještě najde v sobě dostatek soudnosti, a toho turnaje se už nezúčastní. Pořád se mi nechce věřit tomu dojmu, po přečtení rozhovoru s ním - že za ty roky bojů v čele světového žebříčku už Vishy ztratil schopnost vnímat realitu a skutečný stav věcí. Zřejmě je po zápase s Magnusem hodně mimo, a snad mu to ještě všechno dojde.

+0 /-0 | 05.12.2013 15:24

Bucefalos

Bílé město přál bych Vám, aby Anand vyhrál turnaj kandidatu a střetr se znovu s Magnusem. 

Dělat jizlivé, ironické a jedovaté poznamky na učet starého mistra světa mi příjde přinejmenším hloupé. 

+0 /-0 | 05.12.2013 11:03

lmouse

Díky za překlad! Na rovinu - s tímhle přístupem musel prohrát...

Měl smůlu, že většinu kariéry hrál ve stínu Garriho se kterým měl úspěšnost 38% - to si seběvědomí šampiona vybudujete těžce. V tom to má Magnus mnohem, mnohem jednodušší.

+0 /-0 | 05.12.2013 09:56

Zmestabileho

Ad Pawel: Konec básníků u nás ještě nenastal, jak vidno! :-). A ten diskutér tady nechce nikoho trestat, ani se někomu mstít :-).

Vishy ty jsi príma chlap...ty umíš nejlíp počítat. Jsi nejlepší z Višíků, ty máš všechno v malíku. Ať d4 či e4... doma budeš ve čtyři. Kolik remíz ještě dáš?... Ty jsi přece borec náš!Velikým jsi stratégem... jen teď zrovna tragédem. V turnaji kandidátů... všem už budeš za tátu. Otce svého třeba ctít... přesto budeš hrozně bit.

 

 

+0 /-0 | 05.12.2013 09:02

pawel

To jsem se zas nasmállaugh, když jeden diskutér se mně chtěl tento týden asi pomstít a začal si ze mne dělat v příspěvcích srandu. No to se povedlo, ze mne srandu, hned mne napadlo několik přirovnání.

Doporučuji pro pohodový úsměvný den, abyste si na přirovnání vzpomněli, když vás někdo tady nebo v práci, škole, jinde, naštve, bude si z vás legraci.  Jak se zachovat? Na výběr jakýkoliv vám sympatický příklad. 

 Zkrátka mne hned napadlo:  Jako…..

Jako trestat vodou rybičky,

jako na opici dělat opičky.

Jak anorektičku trápit hladem,

jak krokodýla strašit hadem.

Jak na krk Ferrari šlapat plynem,

jak oheň hasit tekutým lihem.

Jak vězňovi hrozit padákem,

jak opilce dávit panákem.

Jak Kličkovi hrozit svojí pěstičkou,

Magnusovi zas do koncovky cestičkou.

Jak veksláka vyhodit u Tuzexu,

jak ve filmu Madonu nutit k sexu.

Jak na sebevraha mířit svým kvérem,

jak lehkou děvu pře…. , ale to by již pro dnes jako příklady stačilo…

Tak nezapomeňte, že jeden úsměv je hodina života navíclaugh.

PS: Ten nedopsaný verš (akorát se mi to nerýmovalo) měl být: „přesvědčit na lepší víru“.

+0 /-0 | 05.12.2013 06:05

Playboy

Pokud si někdo myslí, že stav 3:0 je slušný výsledek, tak tím zároveň uznává i neskutečnou sílu Carlsena.... Rozdíl mezi ním a Anandem je v tom, že on případnou nepřesnost dokáže využít, přejít z klídku do útoku.... smiley Konečně je titul MS ve správných rukou od dob Kasparova! yes

+0 /-0 | 04.12.2013 23:50

rytir

Anand určitě zvolil špatnou taktiku. Nemusel hrát stylem hop nebo trop jako v 9. partii, ale mohl se pokusit hrát svou hru. Za pozornost také stojí, že u dvou partií, které prohrál, se domníval, že je jeho pozice je ztracená a byla to ještě remíza. V 5. partii stačilo, aby zahrál 45... Va1 a v 6. partii 60.b4.

Jinak pěkný rozhovor, bude tu ještě nějaký i s Magnusem?

 

+0 /-0 | 04.12.2013 22:19

Magiland

Děkuji za článek, moc pěkné .. a jen k MC - myslím, že opravdu jeho přínos je v té jeho buldočí vytrvalosti, se kterou pokračuje v zdánlivě rovných pozicích. Například mne to inspirovalo ... a v poslední době jsem se v minimálně čtyřech partiích rozhodl magnusovsky pokračovat, i když to dříve dal za půl ... tedy je fakt, že jsem třikrát prohrál, ale ten pocit, že se chovám jako mistr světa... k nezaplacení 

+0 /-0 | 04.12.2013 21:34

Zmestabileho
Anand: "Pánové, co udelame s tím Magnusem? Tak moc mě ponížil! Nebýt jeho, mohli jsme si zase zahrat o titul s Vladimírem, párkrát si ten titul ještě vyměnit, fanoušci by tleskali, a co by nám chybělo? Čekám vaše návrhy!"... Kramnik: "U nás v Rusku se proti takovému vetřelci na každém turnaji domluvíme, a hrajeme domluvené partie proti němu. Třeba moje spolupráce se Sašou Griščukem je v tomto bezchybna. Musíme být ale jednotnejsi"... Nakamura: "Já bych ho zničil chaotickou hrou. Pojďme všichni hrát 1.a4, 2.a5, 3.Va4, 4.Vh4... tohle nemůže dlouho vydržet."... Aronian: "S dobrým hackerem se mu nabouráme do pocitace, a nastrcime mu tam varianty od Vishyho. Jestli to Magnus začne hrát, garantuju, že do roka vypadne z TOP 10"...(záznam z tajné schůzky předních světových velmistrů, konané na zámku v Lánech).
+0 /-0 | 04.12.2013 20:53

Bucefalos

Ok, zkuste navrhnout něco jiného, jiný postup.. Mě se to i přes poražku nula tři zdá být dobré.. Z mého pohledu rozhodly nervy. Věřím tomu, kritickou pozici páte partie (45tah) by Anand vyřešil poměrně lehce, pokud by byl vpohodě. 

Tuším, že podobnou zákopovou válku užil i Botvinnik s Petrosianem a jejich zápas nebyl ani zdaleka tak jednoznačný jak vypovída zavěrečné skore. 

Ovšem je dobré namítnout, že sehrát 12 nudných partii se ještě dá překousnout... Huř by se hrálo na 20 nebo 24 partii. Zkuste si představit, že by jste měli hrát 24 nudných partii, nudných až hrůza.. Pokus se pamatuji tak se Magnus občas tvařil vyloženě znuděně a otraveně.. Chtělo to jen vydržet:o) 

+0 /-0 | 04.12.2013 20:35

sodik

Bucefalos: Taková "strategie" by mohla fungovat až třeba v poslední třetině zápasu za stavu 4:4, kdy by Carlsen potřeboval hrát na výhru a vyhnout se tak rapidu.  

+0 /-0 | 04.12.2013 19:48

Bucefalos

Myslim si, že Anandova strategie nebyla vůbec špatná.. Znovu jsem se díval na zmiňovanou pátou partii zápasu.. Anand nebyl horší..  Nebyl přehran, udělal chybu v koncovce a prohrál. Stejně tak prohrál hrubou chybou i další dvě partie. Podle mě nebyl dostatečně připraven psychicky.. Moc by mě zajmalo, jak by to celé dopadlo, pokud by Anand patou partii remizoval... 

Byl připraven hrát ještě nudnější pozice než jeho soupeř.. 

+0 /-0 | 04.12.2013 19:08

pawel

Na posílení imunity.

(to není reklamní vložka na přípravky ani zpráva z první dne jednání nové sněmovny).

Zkrátka příklad, když tě někdo v diskuzi naštveangry, jak být imunní jako.....

 Můžeš použít i v běžném životě.

Dal jsem to včera i do veršů; No, no, no, abych se nepřechválil, do pokusu o verše.

Tak snad pár rýmů tady zítra nad ránem bude i trošku  k laugh a pak váš celý denlaugh.

Zatímlaughvečer.

+0 /-0 | 04.12.2013 19:05

Playboy

Po zápase s Gelfandem jsem skutečně čekal, že Anand odejde, nelze říci na vrcholu, jelikož ten ho již minul, ale alespoň jako nudný a nezáživný MS, který si své odsloužil, jenže... Situace v Indii je více než bídná a jakákoli obživa je vítána, tak proč to ještě pár let netahat?indecision

+0 /-0 | 04.12.2013 18:57

Amberjack
Hezký rozhovor, díky za jeho zprostředkování a pěkný překlad. A díky za další rafinovaný trolling "z města bílého", vždycky se na něj pod články o Anandovi těším:-)
+0 /-0 | 04.12.2013 18:49

Petr Boleslav

martinn: omluva, to bylo omylem.

+0 /-0 | 04.12.2013 17:18

martinn

Pěkně přeloženo. 

Nevím proč jsem byl smazán? Žadám satisfakci! :-)

+0 /-0 | 04.12.2013 16:48

Pavel Ch

O tom, jak rozjel mládež v Indii v polovině 90. let se moc nepíše, zde se zmiňuje. Psal jsem o tom v diskusi k MS. Být mistrem světa a ještě na to si udělat čas ve svém zemi (cca 15 měsíců kvůli tomu tehdá nehrál), stojí minimálně za povšimnutí.

--

A ještě bych se zeptal těch, kteří si zde přáli administrativní předání Magnusovi a divili se, že  Ánand do boje vůbec jde, že by měl bez hry předat titul mistra světa, když na to nemá.

Zajímaly by mne reakce, kdyby se tak zachoval opravdu a po zápase s Gelfandem by řekl "v nejlepším přestat, odcházím jako mistr světa, zahrajte si ostatní o nového". Mám obavu kolikanásobně by na něj nadávky (srab atp.) od těchto diskutujících narostly, především od těch, kteří o tom, že by měl se vzdát bez boje, nyní před a při zápase psali.

+0 /-0 | 04.12.2013 16:18

Zmestabileho

"Unudím jej plochými "suchými" pozicemi. Magnuse to nebude bavit - a začne hrát agresivně."... To je tedy blábol!  O to větší, že je dokonce prezentován jako hlavní zápasová strategie. Vždyť přece Magnuse nebaví nic více, než hrát právě ony "suché" pozice. Proč by je probůh měl agresivně lámat, a ještě za stavu 2:0 ve svůj prospěch??? Ono je to prostě jinak - Anand nemá na to, hrát cokoliv jiného, cokoliv dynamického. Když to v jedné partii zkusí, nedožije se ani bílými 30.tahu. Jak je ale možné, že ani teď není schopen pojmenovat skutečný stav věci? To nemá opravdu ani kousek sebereflexe, kterou by byl schopen prezentovat i ve veřejném rozhovoru?  ... A omlouvám se panu Boleslavovi za svůj vulgarismus, adresovaný ovšem pouze bývalému mistru světa v šachu.

+0 /-0 | 04.12.2013 15:37

...

Bolek yes

+0 /-0 | 04.12.2013 15:32

noELO

exot: yes smiley

+0 /-0 | 04.12.2013 15:01

Petr Boleslav

Zmestabileho: Prosím, přestaňte používat ve svých příspěvcích vulgarismy. Jsem pak nucen vaše texty mazat. Děkuji za pochopení

+0 /-0 | 04.12.2013 14:35

JHK

re: Zmestabileho: Teď nevím čemu nerozumíš, myslím že to řekl naprosto jasně..

+0 /-0 | 04.12.2013 14:22

JanV

S moc velkou chutí jsem si celý rozhovor přečetl. Jsem za Ananda rád, že se tím nenechal úplně rozlámat a chce hrát dál.

+0 /-0 | 04.12.2013 14:21

sisoj

Pěkný článek, díky pánové.yes

+0 /-0 | 04.12.2013 13:09