Prague International Chess Festival

Caissu čeká težká volba

20.02.2018 06:00 | Turnaj kandidátů 2018

Pupkem šachového světa se 10. března stane Berlín. Konferenční centrum Kühlhaus bude bezmála celý první jarní měsíc vídat ve svých útrobách osmičku kandidátů na vyzyvatele světového šampiona.

"Jsou-li účastníky turnaje nejsilnější světoví hráči, pak mají partie jistou kontinuitu, jsou naplněny myšlenkami, které během turnaje krystalizují a rozvíjejíc se, a celá soutěž tak nakonec odráží jistou etapu v rozvoji šachové tvorby," píše v předmluvě ke své knize  Mezinárodní turnaj velmistrů David Bronštejn. Nevím, ale zdá se mi, že to platí stále, akorát to již nevnímáme jako jednu ze zcela zásadních věcí.

Čas posledního držitele světové šachové koruny Magnuse Carlsena nastává v Londýně 2013, kde i přes prohru v posledním kole vyhrává turnaj kandidátů a následně poráží Viši Ananda v zápase o titul mistra světa. Rok na to přijíždí kandidátská osmička do  Khanty-Mansiysku a světe tehdy div se bez porážky a vítězně prochází turnajem Viši Anand. Návrat na trůn se však nezdaří. Cyklus nabírá standardní dvouleté obrátky a v roce 2016 se může pořádáním pyšnit Moskva. Celé Rusko doufá, přeje si, touží, sní a vítězí - Sergej Karjakin s bodem náskoku je suverénním vítězem a ve zteči v New Yorku půl roku poté řádně prověří Carlsena. Vybojuje však jen právo účasti v následujícím turnaji kandidátů.

Turnaj kandidátů 2013

Turnaj kandidátů 2014

Turnaj kandidátů 2016


Babylon Berlín

Klíč k určení postupujícíh do letošního klání je již notoricky znám (např. viz wikipedia). Projeďme si tedy účastníky z jiného pohledu. Za hlavního matadora můžeme právem označit Levona Aroniana, který jako jedinný nechyběl ani v jednom z předešlých třech kandidátských kláních. Velká zkušenost, bude svazující nebo z ní arménská hvězda vytěží maximum? Do noty mu může také hrát defacto domácí berlínské prostředí.


Z opačného pólu. Absolutními nováčky jsou Wesley So, který postoupil na rating, a Ding Liren, který prokázal odolnost i proti sportovnímu aspektu soutěže na Světovém poháru. Po pětileté pauze se na kolbiště vrací Alexander Griščuk, o rok menší pauzu si střihli Kramnik s Mamedayrovem. Ve výčtu nám ještě chybí Fabiano Caruana, který si v předloňskou premiéru ozdobil stříbrem a samozřejmě Sergej Karjakin, který v roce 2014 bral stříbro a dva roky poté v Moskvě urval nejcennější vavřín.

Sumasumáru, prozatím asi tak všechno. Než vám začneme servírovat hráčské medailonky z pera Roberta Cveka, pojďte si trochu zahlasovat. Avšak pozor, první anketa je nadepsána otázkou: Komu byste přáli vítězství? druhá potom: Kdo vyhraje turnaj kandidátů 2018? Ze své vlastní zkušenosti vím, že jména v odpovědích se nemusí shodovat.
40x 7115x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (40) Aktualizovat
14.03.2018 11:12 | wlk

Tak ešte dodám, na osvieženie pamäti dnes vyšiel článok aj o Curacau 1962 na chessbase: https://en.chessbase.com/post/the-candidates-tournaments-1959-and-1962 Nič svetoborné v ňom nenájdete, aj keď napr. informáciu, že Tigran s Jefimom boli ochotní potopiť aj "priateľa Paula K." v ruskojazyčnej literatúre zrejme nenájdete.

27.02.2018 10:08 | jrf

Chyběla mi tam kolonka pro MVL. Přeji to MVL. Měl dostat divokou kartu namísto Kramnika. Dokázal vyhrát turnaj před Carlsenem, s tím že ho v tom turnaji porazil, a ve světovém poháru šel dál. MVL tam bude hodně chybět.

24.02.2018 20:07 | wlk

Už som to tu raz písal, že mi Rusi nevadia (okrem toho naturalizovaného). Dokonca ani Putin, aj keď tričko s ním by som si asi nenavliekol. Len som napísal, že takýto turnaj je pre hráčov unfair, lebo podmienky nebudú mať všetci rovnaké. Pri ich vyrovnanosti to môže hrať významnú rolu, v posledných troch TK stačilo na víťazstvo 3. Zároveň ale nič nenavrhujem, lebo zábava je v TK lepšia ako pri nudných zápasoch.

24.02.2018 00:23 | žaba

Já teda zcela souhlasím s Honzou Svatošem. Morphynista - představa, že určitá skupina lidí (Romové, Arabové, Rusové) je apriori špatná, vede ke krásně jednoduchému světu a je nejrychlejší cestou do pekel. Podobně jako Vám, ani mně není současný ruský režim sympatický (především mi vadí, že se Putin nemusí nikomu zodpovídat - absence silné ruské opozice), ale nebýt Ruska, dost možná by jsme teď byli na sibiři a učíme se místo angličtiny německy. Nechci se tady lacině hádat kdo byl větší "svině" (jestli Hitler nebo Stalin), obvykle záleží na politickém názoru daného člověka, ale Váš komentář je typický příklad zjednodušujích předsudků podobného stylu.

23.02.2018 20:54 | ELOminator

@ H.S.: Rozhodně, jdiným rozuzlením při rovnosti bodů by mělo být play-off a ne nějaká nesmyslná pomocná kritéria (koneckonců z podstaty věci v uzavřeném turnaji 2 hráči na stejných bodech podali statisticky vzato stejný výkon).

23.02.2018 19:34 | Morphynista

Já právě u Rusů vidím takové riziko jako velké. Mnoho našich reprezentantů ( třeba biatlonisté a hokejisté ) se vyjádřili v tom smyslu, že je ruským zvykem a tradicí používat nečestné metody. Ostatně stejný názor si udělal při své cestě do této země už Karel Havlíček Borovský. A i kdyby mezi nimi byli takoví, kterým se podobné způsoby hnusí, stačí , když to dostanou od Putina rozkazem...

23.02.2018 18:49 | HonzaSvatoš

Námitka, že v turnaji kandidátů už v posledních kolech většině hráčů o nic nejde (protože se počítá jen vítězství), je správná, ovšem hráči TK jsou špičkoví profesonálové, takže riziko, že si budou partie pouštět, je minimální. Ale mohou už hrát bez motivace soupeře porazit. Osobně jsem toho názoru, že u takto významné události by v případě dělení 1. místa měl být jediným pomocným kritériem výsledek vzájemných partií, a pokud i tak nerozhodně, tak nechť se rozhodne ve zkráceném tempu. A ne to nešťastné pravidlo s největším počtem proher.

wlku, wlku. Kdyby paranoia nadnášela, tak nám tu lítáš jako holubička. Podívej se pod postel, možná ti tam Putin osobně právě montuje odposlouchávací zařízení, jeden si nikdy nemůže být jistý.

Na Curaçau se skutečně prokazatelně spikli - Žid Geller, Estonec Keres a Armén Petrosjan, a dávali si remízy bez hry, čímž ušetřili síly (8 remíz bez hry z 28 kol je významná úspora sil). V tomto konkrétním bodě měl Fischer pravdu a Sověti se tento komplot různě snažili zatloukat, a teprve později to prasklo.

Ovšem usuzovat z toho, že když se před 56 lety za dob SSSR a v době minimálních cenových fondů dohodli na remízách bez hry Armén, Estonec a Žid, že si dnes budou v kandidátech Rusové (všichni šachoví profesionálové) házet partie, to už je tak trochu diagnóza.

23.02.2018 14:02 | pawel

re wlk

To jsou strachy, to jsou strachycrying..... jako vždycky před každým turnajem kandidátů.

Viz v článku, vloni udělal Karjakin 4 remízy s 2 Rusy, stejně jak Caruana.

A také, úplně stějně jako teď, někteří diskutující crying před turnajem - a co když mu nechají 4 body?

A víte proč postoupil? No hlavně proto, že Caruanu porazil.

Často se diváci bojí víc jak hráči, proto asi nehrají o mistra světaenlightened 

23.02.2018 11:33 | wlk

Karjakinovi môžu pomôcť nielen dlhoroční spoluhráči z olympijského družstva, ale aj jeho sekundant Šach (alebo aj naopak). Motivácia byť súčasťou WC matču o melón je magnetom na naprosto stupidné prehliadnutia. Však nech len hrajú, ako diváci sa budeme tým len baviť. O tom, že ruské spiknutie proti Fischerovi bolo reálne, je x-dôkazov, dokonca vyšla aj monumentálna kniha Russians versus Fischer https://www.amazon.com/Russians-versus-Fischer-Everyman-Chess/dp/1857443802/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1519381572&sr=1-1&refinements=p_27:Sergey Voronkov od dvoch veľmi renomovaných ruských(!) šachových historikov. Napokon, metódy vyvinuté proti Fischerovi si dostýta vychutnal aj Korčnoj v Baguiu a Merane.

22.02.2018 23:25 | reptal

wlk: Vidíte to, co chcete vidět, jak na té partii, tak na Curacau. Stupidní přehlédnutí naprosto normální u kohokoliv jiného kromě Rusů (že by neomylní nadlidi?), zlášť u známých blicařů a časovkářů. Známý fakt, že za Fischerův neúspěch nikdy nemohly jeho vlastní chyby a prohry, které ho z boje vyřadily dříve, než byl ke konspiraci vůči němu vůbec důvod (byl to nadčlověk, a ten by přece nikdy nemohl prohrát, kdyby po něm nešli).

22.02.2018 16:41 | wlk

Keď sa to už to spomína, kto vie, ako to naozaj bolo s touto partiou z Londýna 2013 http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1713629 To že si paranoidný ešte neznamená, že po Tebe nejdú. A na Curacau išli.

22.02.2018 13:16 | sodik

Tak počet vážných partií je shodný (14 kol x 4-4-6). Zápasy mají sice nevýhodu v rapidech, ale na ty vůbec nemusí dojít. Všechno má v rukách sám hráč a nemusí spoléhat na někoho třetího. U turnaje zase vidím problém v diskutabilním pomocném hodnocení (na které dojel Kramnik). Kdo ví, jestli by se Carlsen stal někdy mistrem světa, kdyby v roce 2013 postoupil Kramnik.

22.02.2018 11:48 | reptal

sodik: Gelfand se snažil vyhrát ve vážných partiích a vyhrál naprosto zaslouženě, ovšem zápasy na 4-6 partií, kde se pak hraje víc rapidů a blicek než vážných, vám připadají lepší než dlouhý turnaj jenom ve vážných?

22.02.2018 11:09 | ELOminator

Jó tyhlety pindy z dob Fischera se tu objevují pravidelně, člověk s mozkem v hlavě je ignoruje.

22.02.2018 09:38 | sodik

Tak třeba já spíše preferuji zápasy kandidátů formou pavouka (Gelfand, 2011). Protože ať si každý říká co chce, hráči ze spodní části tabulky, už v závěrečných kolech prostě nemůžou mít stejnou motivaci jako na začátku. Zde se hraje jen o první místo.

22.02.2018 08:42 | reptal

Ale samozřejmě, Rusové se sice minimálně od Mexika 2007 na turnajích mistrovství světa obírají o body navzájem, ale ať to udělají kolikrát chcou, zakomplexovaní magoři si budou pořád stěžovat, že jsou údajně domluvení. A některým ještě větším magorům už stačí jen vědět, co říkal Fischer, protože Fischer byl přece ve všem neomylný dokonalý bůh, nikoliv paranoidní blázen, že? Naprosto unfair pravidla jak vyšitá, to by mě teda zajímalo, co vůbec má být potom fair.

21.02.2018 23:06 | wlk

Nech vyhrá ktokoľvek, len nech to nie je Rus (Bobby mal pravdu, že tento model turnaja kandidátov je unfair). A hlavne nie ten naturalizovaný. Raz by som chcel zažiť zápas Carlsen-So.

21.02.2018 18:53 | HonzaSvatoš

Tipnul jsem Kramnika (i když bych to bral trošku jako překvapení), přeji Caruanovi.

21.02.2018 18:33 | doktor

Přeji Kramnikovi   a ať vyhraje kdokoliv jen ne Rusokrajinec Putinoidní

21.02.2018 18:09 | ELOminator

To je tak, když si nevážíte našeho kapitalistického zřízení, soudruzi!

21.02.2018 17:35 | Petr Boleslav

Koukám, že vám to kluci stále jde jak před 30 lety laugh

21.02.2018 17:26 | david brazina

Poutník :D

21.02.2018 14:05 | Poutnik

Nechť Karjakinova hra dopadne jako železná pěst bez nejmenšího slitování, nechť je ohněm, který do kořene vypálí tuto hanebnou hlízu zrady! Střez se Carlsene spravedlivé odplaty pracujících. :-)

21.02.2018 13:48 | giocozo

S exotem a davidem brazinou na věčné časy a nikdy jinak.

20.02.2018 19:58 | Carlos

yes Davidovi Bražinovi za vtipný komentář

20.02.2018 17:25 | david brazina

Doufám, že vyhraje nějaký Rus, někdo kdo cti tradice Sovětu z dob Michaila Botvinika, či Tolji Karpova. Doufám, že by pár lidí jako je exot konečně kleplo.. Za SER tj. Svaz Evropských Republik, zazni bolševické urraa!

20.02.2018 16:13 | reptal

Přeju vítězství Kramnikovi a Aronianovi, a věřím, že jeden z nich i vyhraje, společně ještě s Mamedyarovem předváděli v posledních turnajích před kandidáty nejlepší formu. Technická poznámka, Aronian už o historický titul hrál, tenkrát ho ovšem Kramnik výjimečně obhajoval dvoukolovým turnajem, proto mají mnozí tendenci na to nespravedlivě zapomínat a Aronianův úspěch znevažovat.

20.02.2018 15:56 | Chest

Tak ja by som to doprial Griščukovi alebo Aronianovi. Ale moje želanie aj tip v ankete je Griščuk. To je samozrejme veľmi subjektívne, ale pre mňa je Alexander Griščuk dlhodobo najsympatickejší Rus v šachovom poli súčasnosti. A to aj ako osoba aj ako predstaviteľ šachového štýlu.

20.02.2018 14:19 | ELOminator

No mé preference vypadají asi takto:

1) Griščuk

2) Aronjan/Caruana/Mamedjarov (to by bylo pro mě asi to největší šachové sci-fi cool)

3) Kramnik/So

4) a pokud možno ne Liren/Karjakin

20.02.2018 13:06 | Petr Boleslav

opraveno

20.02.2018 12:56 | cz593628

Nemohl by někdo opravit toho Kraminka? Nebo je to nový neznámý talent?

20.02.2018 12:05 | MaX

Já to přeji Kramnikovi. Anorian by šel také, u ostatních mám strach, že to bude spíše nuda. Neočekávám, že někdo Carslena sesadí, takže hlavně ať je na co koukat.

20.02.2018 11:31 | Playboy

Osobně bych vítězství přál Aronianovi, ale v nejlepší formě z účastníků je asi Mamedyarov, takže jej tipnu i na vítěze turnaje. enlightened

20.02.2018 11:19 | exot

Vzácná shoda, Karjakin prostě musí vyhrát. Ten milion rublů na přípravu se přece musí nějak projevit!

https://pbs.twimg.com/media/DWGJPg-X4AEGo4v.jpg:large

20.02.2018 11:05 | Petr Boleslav

Tak ten druhý u Griščuka je můj, vyhraje Karjakin.

20.02.2018 10:37 | exot

Tobi zastává kvalitní názory, to už se ví dlouho. Akorát já bych Aronjanovi možná nepřál to elektrické křeslo. :-)

https://www.facebook.com/SergeyDocumentary/videos/1807263386182340/

20.02.2018 10:29 | Slušný anonym

Exot: Pan Karjakin pochází ze Simferopolu. Osobně tipuju, že vyhraje pan Caruana, ale sázet na něho nebudu.

20.02.2018 10:18 | Tobi

Křeslo přeji Aronjanovi. A zrovna jako exot si i já myslím, že to vyhraje Karja.

20.02.2018 10:03 | ELOminator

Aspoň se to nebude plést - ten 1 hlas pro Griščuka je můj wink

20.02.2018 09:58 | exot

Zápas s Carlsenem by byl krásným a důstojným vyvrcholením Aronjanovy existence. Už má načase, jestli nechce, aby se o něm mluvilo jako o jednom z nejtalentovanějších a nejlepších hráčů, kteří se však k boji o titul nikdy nedostali. Důstojným vyzyvatelem bude samozřejmě ale kdokoliv, kdo se tam právem ohně a meče prodere. Další zápas s Karjakinem nikdo kromě Rusů nechce, ale i k této tragédii může klidně dojít. Železný voják z Kramatorsku už jednou prokázal, že má nejpevnější nervy ze všech, navíc jeho přání potěšit Putina a vrátit korunu zpátky do své rodné vlasti (oh wait...) je jistě to nejlepší afrodisiakum.

Takže moje tipy - přál bych to Aronjanovi, ale vyhraje Karjakin.

A na medailonky budoucího trenéra naší reprezentace se taky moc těším, ať se nehamuje! :-)

Připravuje se