Prague International Chess Festival

C. versus C.!

03.04.2018 18:30 | Turnaj kandidátů 2018

Aneb dalším zápasem o mistra světa bude souboj Carlsen versus Caruana! Američan s italskými kořeny v posledním kole turnaje kandidátů nezaváhal, dokonce černými zvítězil a dokráčel si tak pro možnost sehrát svůj životní zápas!

Jak už bylo řečeno v předchozím článku, poslední kolo slibovalo nesmírně napínavý boj, protože hned tři hráči si stále ještě dělali zálusk na vítězství v turnaji. Mamedjarov měl černé s Kramnikem, což rozhodně nebyla jednoduchá úloha hrát na výhru. Bílý si však vybral v zahájení pokračování s obětí centrálního pěšce, což černému celkem hrálo do karet. Pravdou však je, že kompenzaci v podobě aktivních figur měl bílý celou dobu minimálně dostatečnou. Malou kombinací se pak Azerovi podařilo vyměnit několik figur a přejít do koncovky, ve které měl sice kvalitu méně, ale za ni už dva pěšce. Na výhru to však nestačilo, a tak tato partie skončila zřejmě po zásluze remízou. Z pohledu barvy figur na tom byl lépe Karjakin, který měl bílé s Dingem. Nevybral si však zrovna ideální variantu. Získal sice ve střední hře velmi pěkného oře na c4, ale pozice byla příliš zablokovaná a bílý se rozhodně neměl kudy dostávat do černé pozice. Naopak to byl spíše černý, kdo vyvinul na královském křídle silný tlak na bílou pozici. To vedlo k zisku pěšce, ale zároveň také k výměně všech šesti těžkých figur. V koncovce střelce proti jezdci pak bílý udržel remízu díky pevnosti, poněvadž pro černého černopolného střelce bylo příliš mnoho vlastních pěšců na černých polích.

Tím pádem Caruanovi stačila na vítězství v turnaji remíza. Tu měl však v době, kdy dvě klíčové partie skončily dělbou bodu (Aronjan a So už rozhodně neměli o co hrát, takže jejich souboj trval celých 17 tahů), dávno v kapse. Griščuk totiž získal sice dvojici střelců, ale vzhledem k zablokovanému charakteru pozice s ní nebylo moc co kloudného dělat. Caruana naopak pěkně "oblehl" slabého pěšce na e5, kterého postupně sezobl. Bílý se chtěl spasit koncovkou s různobarevnými střelci za dohledu věží, ale drobnou materiální převahu Caruana nakonec přece jen uplatnil k výhře. Tím nejen že vyhrál turnaj kandidátů a zajistil si tak zápas o mistra světa proti Magnusi Carlsenovi, ale zároveň zvítězil s náskokem celého bodu, což se rozhodně také počítá! 

Dalo by se myslím klidně říct, že všichni hráči odehráli velice dobrý turnaj, jen se někomu dařilo o něco více a někomu o něco méně. Vždyť rozdíl mezi celkově druhým Mamedjarovem a sedmým Soem byly pouhé dva body! Jediným hráčem, který si opravdu nepřivezl dobrou formu, byl Levon Aronjan. Zvláště v druhé polovině turnaje se vyloženě trápil a nakonec skončil s poměrně propastným rozdílem jeden a půl koňské délky za zbytkem pelotonu.  

Níže si můžete přečíst rozhovor s Fabianem Caruanou bezprostředně poté, co zvítězil v turnaji kandidátů. Autorem rozhovoru je Macauley Peterson:

MP: Budete hrát zápas o mistra světa, jaký je to pocit?

FC: Dobré. Cítím se skvěle. Nemohlo to jít lépe. Ani před dneškem jsem si nebyl jistý - i když jsem vedl - ale dnes šlo vše naprosto perfektně.

MP:  Karty byly rozdány jasně: záleželo na ostatních výsledcích...

FC: Ano. V jeden moment už jsem ani nebyl nervózní, protože jsem prošvihl Kramnikovu časovou tíseň, a když jsem po 40. tahu viděl, že partie celkem jasně spěje do remízy, mohl jsem hrát bez jakéhokoliv tlaku. Což bylo moc fajn. A samozřejmě jsem mohl kdykoliv nabídnout remízu.

MP: Ale nenabídl jste. Hrál jste dál.

FC: Ano, myslel jsem si, že stojím na výhru. Po časové tísni jsem si myslel, že to bude spíš remíza, ale bílý se nedokázal plně konsolidovat, a tak jsem si řekl, že by byla škoda to aspoň nezkusit vyhrát.

MP: Určitě jste měl i nějaké napjaté momenty...

FC: Ano, to jsem měl. Po prohře s Karjakinen jsem si byl skoro jistý, že turnaj nevyhraji, ale nějak to nakonec vyšlo.

MP: Griščuk sám také nenabídl remízu. Kdyby ano, odmítl byste?

FC: Dokud hrál Šak, říkal jsem si - pro všechny případy, že bych měl hrát dál. A když skončil, Griščukova pozice už byla špatná, takže si myslím, že ani nepřemýšlel o nabídce remízy. A já také ne.

MP: Bylo v závěru partie těžké zkrotit emoce toho, že budete po mnoha letech dalším Američanem (po Fischerovi), který vyzve přímo mistra světa?

FC: Bál jsem se. Nekvalifikovat se takovýmto způsobem, nějakou strašlivou chybou v jasně vyhrané pozici, to by bylo opravdu hodně nepříjemné. Proto jsem vše raději dvakrát prověřoval. Ale o historické důležitosti jsem moc neuvažoval. Bylo to strašně důležité pro mě osobně. Naposledy to bylo blízko, tentokrát to vyšlo.

MP: Jaký byl rozdíl mezi minulým a tímto turnajem kandidátů?

FC: Tentokrát jsem byl mnohem lépe připraven. Naposledy jsem dojel na turnaj nepřipraven a dostal jsem se tak vysoko jen proto, že jsem velmi těžce bojoval. Mnoho partií jsem mohl prohrát. Tentokrát šlo od začátku vše lépe. Bylo jasné, že jsem lépe připraven, v lepší formě a mnohem více naladěn turnaj vyhrát.

MP: Jak jste se připravoval na poslední partii?

FC: Bylo mi jasné, že chci hrát především na jistotu remízy. Pak jsem svoje šance viděl na 60-65 procent. Jistě, Karjakin i Mamedjarov mohli vyhrát, ale Ding neprohrál na turnaji jedinou partii a černými s Kramnikem se také nevyhrává každý den. Naopak kdybych hrál něco "šíleného", měl bych stejně velkou šanci partii prohrát...

Fabiano Caruana s trofejí pro vítěze turnaje kandidátů pro rok 2018 (foto: chessbase.com)

Konečné pořadí po 14. kole

Rk.NameRtg.Pts.n
1
2
3
4
5
6
7
8
TBPerf.
1
2784
9.0
14
½ 0
1 ½
½ 1
1 ½
1 1
0.00
2888
2
2809
8.0
14
1 ½
½ 0
1 ½
½ 1
1.50
2832
3
2763
8.0
14
½ 1
0 ½
½ 1
1 ½
0 1
0.50
2839
4
2769
7.5
14
½ 1
0.00
2817
5
2800
6.5
14
0 ½
0 ½
½ 0
1 0
1 1
1.00
2755
6
2767
6.5
14
½ 0
½ 0
0 1
1 ½
1.00
2759
7
2799
6.0
14
0 ½
0 ½
0 ½
1 ½
0.00
2734
8
2794
4.5
14
0 0
1 0
0 0
0 ½
0.00
2651
0x 2573x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se