Bernášek zvítězil v poslední chvíli

02.09.2013 14:00 | ČEZ Talent festival 2013

GM Jan Bernášek obsadil první místo díky lepšímu pomocnému hodnocení před GM Tomášem Polákem. Oba získali 7 bodů.

Velmistr Jan Bernášek se držel na čele průběžného pořadí takřka celý turnaj. Po remíze s IM Vojtěchem Plátem v osmém kole ho však ve vedení vystřídal GM Tomáš Polák, který porazil Václava Svobodu. Díky výhře vstoupil Polák do posledního kola s půlbodovým náskokem na zbytek startovního pole. Rychlá, devítitahová, remíza se slovenským IM Mariánem Kantoríkem  v poslední partii turnaje, ale dala Bernáškovi šanci na srovnání skóre a ten ji plně využil. V 28 tazích porazil IM Cyrila Ponížila a s náskokem 1 bodu v pomocném hodnocení obsadil první místo. GM Tomáš Polák skončil druhý. Bernášek současně ovládl i Akademické MČR, které se v rámci Fide Openu hrálo. Zopakoval tím dvojitý úspěch z loňského roku.

Třetí místo také určilo až pomocné hodnocení. Radovat se nakonec mohl IM Alexander Chudinovskikh, čtrnáctý nasazený hráč. Stejný počet bodů získali ještě IM Kireev, IM Plát a IM Kantorík.

Vítěz turnaje, čerstvý velmistr, Jan Bernášek. (Zdroj: Fotogalerie ŠK Lokomotiva Brno o.s.)

GM Jan Bernášek - IM Cyril Ponížil; FIDE Open, 9. kolo. Závěr partie, která rozhodla o prvním místu. Černému hrozí g4 se ztrátou jezdce, který nemá ústupové pole. Zdá se, že jedinou šancí na záchranu bylo 16...Db6 (napadá věž a získává tak užitečné Sh6) nebo Dc7 (hrozí Sxe5). Černý však zahrál 16...Da5 a po 17. g4 Sxe5 18. Vd5 Sxc3+ 19. bxc3 Dxa2 20. gxh5 Vac8         21. 0-0 už partie dlouho netrvala. Bílý má jednoduše figuru víc a černí pěšci nepředstavují nebezpečí, leda by černý využil absence on-line přenosu a posunul je blíž k soupeři...

10Roubalík Jakub - MUNI BrnoCZE2344ŠK Zlín6.037.5

Národní Open se hrál opět nejkratším vážným tempem - jedna hodina na celou partii. Třídenní turnaj ovládl Aleš Hradský z Prostějova. Zisk 7,5 bodu znamenal 1 bodový náskok na druhého Vojtěcha Juráska a třetího Filipa Krajíčka. Účast v turnaji byla omezena ratingem 1800.

GM Petr Velička přišel o dobré umístění v posledním kole, kde prohrál s IM Vojtěchem Plátem. (Zdroj: Fotogalerie ŠK Lokomotiva Brno o.s.)

Brněnský festival se může pochlubit velkým množstvím doprovodných akcí. Kromě simultánky s GM Janem Bernáškem, rapid a bleskového turnaje se uskutečnil i turnaj ve Fischerově šachu a stále poměrně neznámé šachové formě - Ingols šachu.

Bleskový turnaj byl současně jednou z posledních doprovodných akcí festivalu. Mezi dvacítkou účastníků si nejlépe vedli IM Kireev společně s FM Zwardoněm. Pro Vojtěcha Zwardoně představovaly bleskové partie rozloučení s titulem FM. V září se stal oficiálně mezinárodním mistrem.

Beseda s GM Vlastimilem Jansou na téma "Akademického mistrovství světa v Budvě 1963", kde československý tým získal zlatou medaili. (Zdroj: Fotogalerie ŠK Lokomotiva Brno o.s.)