Aleš Krajina (neuvěřitelných)-60!!

06.09.2018 08:41 | Výročí a jubilea

V Labortechu je super parta- kterou, můžu to snad říci, tmelí – ostravský šachový Paganiny…

Prošel jsem mnoha oddíly, hostuji nyní třebas za Baník Havr či Šenov- vše super oddíly se skvělýma a obětavýma lidma (jinak to ani nejde)- ALE- chybí tam „takový obyčejně neobyčejný“ - magor nebo génius?(Kdo je to vlastně Aleš Krajina?)

Pamatuji si docela přesně, jak se objevil poprvé za šachovnicí- jak jinak než v šachové líhni všech porubáků-v pionýrském domě (nesmějte se –ono je stejně vše jinak, než píši oficiální DĚJINY.) v šachovém kroužku, který vedl den co den (!!) legendární Pavel Čmiel.

Byl z nás, v kroužku, nejstarší- ale – talent od Pánaboha. Tedy bych nepřechválil- ne Boby Fischer či jiná esa- ale stejně- od prvé chvíle osobnost, která si nedá nic nakukat a vždy stojí za svým.

Třebas- každý mlaďoch – chce dát především mat, že ano. Nuže hurá v zahájení do útoku.. Koncovka -nepotřebuji- tam se nedostane soupeř- rozbiju ho hned!!

Aleš mě fascinoval- nejenže studoval zahájení (a fakt až extrémní – viz.dále), ale- první co se naučil- pěšcové koncovky!! Jak vždycky pak říkal- tohle je základ celého šachu. Nemusíte souhlasit, ale- je to známka NĚČEHO!

Během chvilky šachově vyrostl. Jeho vzory- Aljechin, Čigorin- především. Abych to zkrátil- vždy hledal cesty mimo hlavní proud…Překvapit soupeře zahájením, které si myslí každý, že je méněcenné (protože to nehraje momentálně šachová špička, že…tohle jsem slýchal a slyším často u soupeřů, které zničí…).

Juniorský přebor republiky. Neuvěřitelně nabitý. Hlavní favorit- favorit všech favoritů- čerstvý vícemitsr světa v juniorech(1976)-L. Ftáčník. Aleš často na to vzpomíná. Před partií mi všichni říkali- to nemáš šanci- s géniem…Já to tak necítěl (nikdy se neposral z velkých jmen…). A nasadil jsem – Čigorinku…On byl z toho paf…V podstatě z pozice síly jsem nabídl remiz, kterou po delším „funění“ přijal- ovšem s tím, že stejně by to vyhrál…No seděl tam Karel Mokrý- a tak jako- tož to Luboš zkus vyhrát…Při analýze jej Karel drtil…

Když se dneska řekne Aleš Krajina (nejen v Ostravě)- vybaví se několik „styčných“ bodů:

  1. Skvělý kapitán extraligového Labortechu. Jako mnozí tohle podceňují- jako co (většinou) nehrající kapitán zmůže…Ale zkuste uhlídat „vlčáky“…Aleš má respekt od všech hráčů- což je strašně důležité. Třebas- po každém zápase se analyzuje a Aleš ví „která bije“-třebas nemá nějak vysoké elo- ale má vynikající taktický postřeh, strategické myšlení- kdykoliv vás zdrbe do morku kostí – i velmistry (co teprve mě- někdy mě až sere-mám chuť ho zabít…ale pak mě pozve- s úsměvem na štamprli, zasmějeme se tomu- a je to v poho)

  2. Sveřepý hráč 1.h4...a pak 2.h5 (na cokoliv mimo .h5…)za bílé. Přivádí tím všechny soupeře k zoufalství(nejen v blickách!)….Snad jen Péťa Velička to umí ustát- ostatní- no velké problémy!

  3. Unikátní Aljechinka za černé- dnes v Ostravě už fakt proti němu snad 1.e4 ani nehrají.. Tedy 1.e4 Jf6 2.e5? (fakt chyba!!- smajlík) Jg8! (jistě že…)- a pohoda….

  4. Od dob partie s Ftáčnikem jeho hlavní zbraň proti 1.d4 d5 2.c4 Jako fakt to má vymakané. Třebas si vzpomínám, Pardubice, dvojkolo extraligy, sedíme s Klímou pozdě večer v báru a Luky, že zítra neví co na 1.d4.. Aleš- doušek piva-a začal učit Lukyho (bez šachovnice!) varianty urychlené Čigorinky…Druhý den Luky v krásné Čigorince soupeře doslova smetl…

  5. Královský gambit za bílé- další z podceňovaných méněcenných zahájení- Alešova srdcovka!.

Mohl bych pokračovat dál a dál…

Raději- poprosil jsem Aleše, ať najde nějaké svoje „věčné zelené „ partie na toto téma…No chvíli mu to trvalo (přehrabovat se ve svém archívu…-ale je to tady!:


-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -

Nuže, oslava jeho narozenin proběhla na přelomu srpna na chatě rodičů Péťi Veličky ve Frýdlantě nad Ostravicí. Rodiče Péťi jsou super- koneckonců generálka proběhla loni, kdy Péťa slavil padesátiny…Letos opět super počasí- a super parta. Tradiční sobotní vaječina , poté výstup na Ondřejník- a pak nekonečné blicky do rána.. ..neděle- koupaliště ve Frýdlantě.- pro zbyvší a tvrdé. Viz foto“

Perlička na závěr – letos se nezúčastnil hlavní tahoun Luky Klíma a Honza Malík- takže když jsme nakládali bečku s tím, že je ji třeba v pondělí vrátit, zjistili jsme s Alešem, že je kurevsky těžká! Zbylo spousty piv…Takže Aleš zavolal Lukymu a Honzovi a Oťovi- že u něj doma se to musí dopít…Pomohl jsem Alešovi dopravit bečku do Poruby- ale pak jsem mizel (byť mě Aleš přesvědčoval, ať zůstanu…Jenže já měl ráno služebku do Olomouce…Myslím, že jsem si zachránil život- těch piv tam bylo zase až do půlnoci…).

Aleš, byť k „smrti unaven“ po třídenní oslavě (začali jsme už v pátek…) to ustál…. Celý Aleš – vydrží všechno! Takže Aleši- hodně dalších sil a šachových úspěchů v tom „seniorském šachu“!!

(A letos v extralize konečně- po delším čase- medaili!!!).

Jirka Hurta


(obrovské díky Lubošovi Zimniokovi – je to génius !!! „Nakreslil“ to za pár dnů- když mi to posla, na základě mý hrubý repo….šel jsem pod stůl… A- jak říkal, mohl bych do nekonečna, dál a dál…obrovský dar !!!).

COMIKS od Luboše Zimnioka5x 3657x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
10.09.2018 09:37 | chips

smiley Děkuji PANU Navarovi za ocenění krajinokresby. Musím však se vší mně vrozenou skromností podotknout, že to není z mé palice. Na sklonku sedmdesátých let, kdy byl Aleš Krajina v Chacharstánu populárnější než soudruh Brežněv, se o tomto fenoménu chystala česká televize v koprodukci s Mosfilmem natočit celovečerní film se zdánlivě neškodným a jednoduchým názvem "A.Krajina". V Moskvě však tvrdili, že jde o amerikanizovaný název jednoho z jejich vazalů (Ukrajina) a trvali na tom, že na film přispějí, jen pokud se bude jmenovat nikoli "A.Krajina", ale "U.Krajina". Češi kontrovali, že když tedy "U.Krajina", tak jedině "Ukrajina s  dobytkem" se zřejmou narážkou na dobytek, který nepochopil velikost Alešova ducha. Moskva název, ani poněkud hanlivý scénář, neschválila a navrhla vlastní verzi i název a to kompromisní:  "Ukrajina s přebytkem". Čechoslováci neustoupili nátlaku a nakonec si vydupali film "Krajina s nábytkem"  (1986) s kompletně změněným scénářem (v hlavní roli Vladimír Javorský, který měl původně ztvárnit světově talentovaného šachistu Aleše K.). Naštěstí se ke mě dostal původní scénář a mohlo vzniknout mé půvabně genitální veledílo ... smiley

10.09.2018 08:53 | David Navara

Ta krajinomalba (nebo krajinokresba) od pana Zimnioka je opravdu vydařená! Také dodatečně přeji všechno nejlepší!

07.09.2018 00:43 | bumbac

Ten komiks je fakt špica! ;-)

06.09.2018 13:08 | Marek Vokáč

Zdráv došel, zdráv pokračuj!

06.09.2018 12:16 | Countryside

Luboši, naprosto skvělý komiks! Moc jsem se pobavil, a nakonec i to jak jsi zakomponoval naši vzájemnou partii z Koníka.

Díky moc! Měj se.

Jirko, pěkný článek! Ale s oslavnýma ódama bys měl přibrzdit :-) (smajlík)