Alien Chess

A je to tam!!! A neb tak trochu jiný Apríl

20.04.2017 06:00 | THT extraliga 2016/2017

Beru si do ruky ŠACH info 5/2012(!!) -na první stránce tohoto u nás dosud nepřekonatelného šachového magazínu báječně vedeného bohužel předčasně zemřelým Břetislavem Modrem.

VíťaRašík - s jeho typickým úsměvem (teda pokud se zrovna nechystá vás šachově dobít…) v tričku Draci pražské justice- a uvnitř krásný rozhovor právě s Břetislavem Modrem po Víťově úspěchu v Pardubkách, kde získal druhý bal na velmistra..


Otázka-Co čeká tebe a kdy hodláš splnit třetí normu?

..nejbližším pokusem bude až extraliga…

To bylo v roce 2012!

Víťa možná ani netušil, jak těžké to bude a kolikátá extraliga to vlastně bude..

O skoro pět let později. 1.duben 2017. Po skvostném výkonu v extralize snad poslední možnost jak splnit letos třetí bal. Pardubice a GM Martin Petr. Na něj si Víťa věří.. Včera s Cvekem to ještě nevyšlo- dneska je den D. Víťa do poslední chvíle drtí přípravu- od Sicilky po Francouze.. Vychází z hotelu a Aleš Krajina si dovoluje.. “Ty volgo, teď jsem dostal SMS že Petr je nemocný a nenastoupí“

Víťa jde do vývrtky- kur..a já jsem sena něj tak chystal!

Aleš je jej, vidoucí jeho obličej Krista před ukřižováním ihned uklidňuje- klídek, koukni jaké je datum..

V hlavním sále hraje Novoborský s Výstavištěm o titul. Když si pročítám mimoděk reakce na „zbabělý“ výkon Výstaviště, říkám si-ty jo-a vidím fascinující souboj Orel-Babula ,poslední zoufalý pokus vyrovnat, souboj který přilákal snad všechny nehrající šachisty a diváky v sále. Bylo to drama které se jen tak nevidí. Ani vteřinu bych nechtěl být v kůži těchto hráčů hrající o vše!


Výstaviště do zápasu dalo vše-nevyšlo to. Zabiják Žilka je prostě zabiják.. A věkový rozdíl v tak enormně vypjatém zápase, kde se zkrátka musí počítat s únavou- se může projevit. Před zápasem večer u piva jsme měli jasno-nastoupí (samozřejmě) Jansa a proti němu nasadí Bolek Žilku, jedině tam mají reálnou šanci prolomit, tady povede Bor hlavní úder..

V druhém patře jde však o něco úplně jiného. Po osudové prohře -v pátek Labortech poprvé v historii prohrál s Porubou a přenechal tak „panování“ v Ostravě konkurenci- šlo v utkání s Pardubicemi jen o čest a hlavně- Víťa musí!

Víťa přehraje Petra- ale bude to stačit? Objevují se motivy věčného šachu a- no nervy pracují. Víťa prohodí –jestli tohle nevyhraji, tak se půjdu oběsit!

No- nevím kde by tak narychlo sehnal pořádný provaz a pořádnou větev- ale naštěstí nemusí. Je to tam-Petr kapituluje a podává mu ruku!

Obrovská úleva!

Sága o poli b5


-
. kolo -

Jako dramatický spisovatel bych možná mohl psát- a tak se mu v jedné vteřině promítl jeho celý šachový život. Jak jej v šesti letech naučil hrát šachy otčín. Jak začal hrát za Slavii Havířov- poté další družstva atd atd..jak stoupal v žebříčku výš a výš...Jak..

Ne-je šťastný ale nesmírně unavený. Není to žádný výbuch gejzíru, žádný sopečný výbuch-jasně, slavíme-ale jako by Víťovi nedocházelo, co vlastně dokázal.. to vše přijde později- je to jako po maturitě či státnících-člověk cítí úlevu, dlouholetý balvan je odvalen- ale radost je tlumena..

Já sám- a všichni hráči Labortechu,t o je jasný, jsme moc a moc rádi. Ale i ostatní to Víťovi evidentně přejí .

Jde se slavit!
V neděli hrajeme s Jičínem- vlastně fakt už není co řešit. Poláci to odremizují - Víťa rovněž po oslavách nabízí Burešovi remiz.

Ten ovšem prohlásí, že s bílýma remiz nedává. No- má na to právo-ale dle mě je egoistický …(raději nepíši co si o něm myslím). Projevit trocha úcty k soupeři, který si splnil životní sen, by mu neškodilo. Víťa to bere s nadhledem- tak jo, tak si zahrajeme- a nasadí mu Jh5. No- paradoxně mu Bureš sám pak nabízí remiz, když už si není tak jistý výhodou bílých figur..

Je to vážně zvláštní-kolik sil stojí splnit si svůj sen? Tak trochu si říkám, že hodně k tomu by mohla i říci jeho manželka. Osobně ji neznám, jen z fotky právě z ŠACH-info. Možná by bylo zajímavé sejít se sní a vést rozhovor na téma „Můj život s (kandidátem..) velmistrem..“ No-možná by jsme se divili.. Ale-určitě to musí být velice tolerantní člověk- možná až na hranici matky Terezy! Trpět manželovi tento koníček-víkendy, dny dovolené…Jako smekám před ní!

Nuže abych uzavřel událost číslo jedna pro Labortech v tomto ročníku extraligy.

Víťa uzavřel rok, kdy jak sám říkal, dával šachu hodně. Výsledek-byl třetí v přeboru  republiky v Ostravě v klasickém tempu a rovněž je třetí v rapidu. A to bez jakýchkoliv mediálních vln. Daleko více se hovoří o jiných- on je tak trochu ve stínu-asi proto, že zůstává věrný Ostravě-tedy  rodnému kraji.. Hraje dynamické šachy s nádhernýma myšlenkami Jeho taktické motivy jsou dle mě ozdobou hry zvané šachy.. Není profík- má náročné povolání soudce a je táta dvou dětí. Má toho plnou hlavu-přesto si najde čas na šachy. A dneska hrát šachy na vrcholové úrovni je spousta, spousta práce. Kde na to vzít čas? No- třebas pod čarou, třebas mi posílá mejlík s komentáři k partii v jednu hodinu ráno..(jelikož jsem neměl čas napsat článek k mistrovství republiky-vydávám tuto partii pro veřejnost až nyní-ale hodí se to!)


-
. kolo -

Je nesmírně pracovitý-když jedeme na zápas, klidně drtí varianty v autě do poslední chvíle(pokud neřídí..).

Ale umí se i odvázat-bezvadný parťák. A- je samozřejmě velmi soutěživý. Jeho blicky s Alešem Krajinou bych vám přál vidět. Tohle je na krev, kdy se rvou o každou vteřinu i různým držením hodin a tak- ale zároveň s vtipnými průpovídkami- a hlavně po až pro neznalé -souboji na nože-následně o tom neví a rvou se na šachovnic dál a dál ..

Tak už dost chvály na Víťu a zkusme trošku zhodnotit výkon Labortechu v tomto ročníku

Šesté místo.

Těžko to brát jako propadák, ale i jako úspěch.

Co vadí?

A tak třebas prohra s Porubou. První historická. A zcela spravedlivá. Poruba hrála celou soutěž skvěle, Pavel Dostál poskládal skvělé družstvo, které má navíc velkou budoucnost.

Vyztužil jej Cvekem, skvělé hrají Malinovský, Mišta, Dave..šlapou vlastně všichni. Klobouk dolů před Pavlem jak poskládal mužstvo.

Přesto jsme neměli prohrát..

A těch proher-co jsme neměli- bylo více.

Když to vezmu po deskách.

Kamil-myslím si, že své odvedl. Je nesmírně těžké držet první fošnu. Myslím že dobrý-byť měl výpadky-některé partie zbytečně zkazil.

Artur měl obrovskou hráčkou krizi-vyloženě se mu nedařilo. Přestal si věřit- třebas s Lázničkou to dal hodně předčasně za remiz- atd..

Pakléza se rovněž trápil..

Prostě Poláci letos- a oni to přiznávají-nic moc.

Na čtvrté jsme ovšem měli Víťu-obrovský tahoun.

Pátá a Jirka. Zklamání. Strašlivě chyběly jeho- v předešlých sezonách skoro jisté-body. Jirka ví, že hrál špatně.( Možná že by bylo jiné, kdyby viděl v podstatě jednoduchý taktický úder v partii s Plátem-ale právě, v podstatě silný taktik tentokrát nejen v této partii neviděl..) Ale- vím, že se zase zvedne- to vím jistě. Naopak- možná že tahle letošní lekce je hodně prospěšná. Pochopil, že na tak vysoké úrovni se musí makat. A všichni chápeme- letos skutečně řešil jiné věci než šachy.A-v srpnu se žení- a teď se uvidí, zda manželství znamená totální konec a nebo naopak zklidnění a zázemí pro další roky..

Já Jirkovi věřím!

Péťa Velička-tak to je skála! Jak pronesl Víťa- ostravský držák číslo jedna! Deset remiz a jedna výhra- skvělé. No- v příštím ročníku půjde na první- udrží všechno a všechny- on by snad odremizoval i Carlsena- pokud by mu nechal koně tak by ho i zařízl..!

Ríša Biolek. Přiznal se mi, že není sám se sebou letos spokojen- ne výsledky, ale hrou. Přesto- je to důležítý kámen v našem družstvu. A- teď problém. Grygov se zdá vyhraje 1.ligu.

To je průser. Ríša samo jako srdcař, půjde do Grygova. I když.. následný měsíc rozhodne. Pokud by odešel, byl by to velký problém. Nejen hráčský, ale i lidský- je perfektní společník-moc by chyběl duchu mužstva..

Vláďa Talla, byť rovněž nebyl sám se sebou úplně spokojen, hrál skvěle a docílil +2.

Pepa Michenka jako jediný upotřebitelný náhradník -2, určitě není sám se sebou spokojen. A další použitelné hráče nemáme..

Proto je naše sestav tak čitelná..Naši hráči se musí připravovat cca na 2-3 hráče soupeře. Soupeř to má v podstatě jasné. A v době, kdy se mnohdy začíná v 20 tahu –je to problém..

Dá se hrát jasně i bez přípravy- ale to stojí čas – a pokud vůbec přežijete zahájení- na pár minutách se hraje těžko každému..

Ale-zbývá dlouhý čas do začátku dalšího ročníku. Něco s tím udělat. Další výzvy. A těšit se na další souboje. A především další nádherné partie- protože šachy jsou hra, která svou rozmanitostí nezná hranic.

A-nejen v extralize najdete úžasné motivy..

A-to je moc dobře.

Už teď se můžeme těšit na další ročník extraligy!

Jirka Hurta

P.S. článek jsem psal před nedělí 9.4., kdy se hrály zbývající kola soutěží. K tomu-Víťa s Jirkou Kočičákem pomohli Jičínu k postupu do extraligy-jak mi psal Víťa v neděli v noci, místo komentování partie(na kterou jsem čekal) s Petrem jsem se připravoval na Bernáška-pomohlo to-vyhrál jsem! Zároveň v neděli postoupil Labortech B do druhé ligy. Po neskutečném sestupu loni a po dokonce prohraném prvním zápase s BŠŠ Frýdek- Místek vstalo B družstvo z popela a ještě před posledním kolem, které jsme si mohli dovolit odremizovat, jsme postoupili do druhé ligy a troufám si říci, že pokud se udrží v podstatě hvězdná sestava tak postup do první ligy není ski-fi. Hm…HM (narážka na název našeho oddílu-Labortech je do soutěží se jménem sponzora- HM jako Hutní montáže-ze kterých většina členů oddílu vycházela..)-zřejmě dobrý oddíl!!

Hodně nepříjemné je ale z neděle potvrzení postupu Grycova. Ríšo- jak se rozhodneš?

Já vím-asi…..

Ještě-omlouvám se za špatnou kvalitu fotek-bohužel mě zradil můj foťák a měl jsem sebou půjčený..Ale jde o momentky, které vystihující atmosféru dne D…


Jirka Hurta

21x 4693x
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat
23.04.2017 12:47 | capjar

Pavel Ch: Díky za info! smiley

23.04.2017 05:57 | Pavel Ch

Odbočím, extraliga a liga mládeže.

Titul mají v rukou kolo před koncem Klatovyyes

O medaile a záchranu se ještě bojuje - odkazy na on-line (neděle 9h) vpravo na nss.

--

Do extraligy postupuje z 1.ligy C Kuřimyes

1.liga D tabulka není nad ránem aktualizovaná

1.liga B: Přímý boj o postup: PORG Praha - ŠK Stropnice 

1.liga A: Přímý boj o postup (hráno v Teplicích-Srbicích): ŠK Karlovy Vary - Spartak Ústí n.L. On-line 1 a 2. š. + report celého zápasu neděle 9.h.  (Přenáší se ještě první desky dalších zápasů)

Všechny tabulky ZDE na db.chess.cz

23.04.2017 00:40 | SchwartzBlack

A lykanský kavárník zakončil každý svůj proslov větou: "Ostatně soudím, že výzkumná činnost musí bejt." :-)))))  Dotovat bychom ji chlapcům měli.

Víťovi ohromná gratulace.

22.04.2017 12:54 | lykan

rapo: Tady ale nejde o ničení něčeho, ale o výzkumnou činnost. Možná není z marketingového hlediska špatné mít takového Pláta v reprezentaci. Většina veřejnosti má zafixovanou představu o vrcholně nudných šachistech. By se v bulváru divili, čím dokážou pobavit šachisté. Možná je to právě pan Plát, kdo má potenciál nás v médiích zviditelnit. Ale než tuto strategii aplikujeme, bylo by dobré znát podrobnosti o páně Plátově minulosti, abychom věděli, do čeho jdeme.

22.04.2017 11:23 | nvmea

věkový průměr TOP 10 je 31 let, teenageři jsou v TOP 100 3 (hráči 40plus 22)

22.04.2017 09:11 | rapo

PK: Ceterum autem censeo, Carthaginem esse delendam

22.04.2017 09:10 | rapo

Vložte obsah

21.04.2017 22:14 | ciki333

Zkusme pana Víťu Rašíka tak nějak lidsky pochopit. V éře, kdy světovému šachu často vládli a ještě vládnout budou teenageři (před nedávnem např. Carlsen, Karjakin...) je jeho výkon úctyhodný. Uhrát GM normu ve 43. letech věku, bych se nebál přirovnat k Beamonovu skoku do 21. století na OH v Mexiku. Většina současných špičkových velmistrů (vyjma Ánanda) bude v jeho věku dávno v šachovém důchodu. Šach dnes není věda, sport, či umění, ale paměťová hra. Kdo z nás by vydržel sedět denně 8. hodin u počítače a z megadatabází šoupat do hlavy tisíce variant 365 dní v roce? Málokdo. Toto vydrží pouze mladí kluci, s odolnou prdelí a fenomenální pamětí (viz věkový průměr TOP 10). Z tohoto úhlu pohledu je Rašíkův úspěch mimořádný a ze sportovního hlediska velice hodnotný. Proto bych ho nepranýřoval za to, že druhý den chtěl novou partii rychle odremizovat. Pan Jaroslav Bureš se možná po právu cítí poškozen, ale na druhou stranu byl svědkem historické události a aktérům (po vychladnutí hlav) odpustí. Já osobně se připojuji k zástupu gratulantů a Víťovi Rašíkovi přeji, aby jeho kariéra trvala alespoň 2x déle než ta Garriho Kasparova.

S úctou Zdeněk Čekal

 

21.04.2017 19:20 | Pokyn

Teda kritizovat někoho za to, že chce hrát, to je teda absurdistán prvního řádu... nic proti upovídanému stylu pana Hurty a chápu euforii z poslední uhrané Rašíkovy GM normy, ale někdy je méně více a před entrem je fajn si to po sobě přečíst, jestli si autor za vším stojí.

Je dobře, že se pan Bureš ozval, a domnívám se, že omluva je plně na místě.

Smutné je, že se tahle praxe na mistrácích objevuje často - kapitáni něco domluví a pak tlačí na hráče. Už jsem zažil i zápas, kdy domácí kapitán prohlásil za stavu 4:3 poslední dohrávanou partii za remis (zjevně se snaze zajistit 4,5), přičemž hráč jeho družstva (který byl jasně vyhraný) s tím celkem pochopitelně nesouhlasillaugh

21.04.2017 19:16 | Rook One

Nemohu se nepousmát nad komentářem, kterak si někdo chce před partií domluvit remízu, aniž by se partie vůbec hrála, což je v našem domácím šachovém prostředí asi bráno jako naprosto normální, soudě podle toho, u kolika šachistů už toto bylo a je k vidění. Pánové a dámy, v každém jiném sportu by toto bylo automaticky bez nejmenších pochybností bráno jako normální podvod a účastníci byli patřičně potrestáni. Říkám si, když už se o tom takto veřejně normálně mluví a ani se to netají, že je něco špatně.

21.04.2017 12:55 | Jaroslav Bureš

Velmi nerad se zapojuji do diskuzí, ale bohužel nedokážu mlčet. Pan Jirka Hurta mě velice zklamal. Myslím si, že by se za ten úryvek o mně měl omluvit a to veřejně.,... Teď můj pohled, jak 2. dubna 2017 probíhalo poslední 11. kolo. Jen co dojdu do hrací místnosti, tak ke mně přijde Rašík, že se mu nechce hrát, že už mluvil s Michalem (kapitán ŠK AD Jičín), že to dáme za remízu, ale že odtaháme pár tahů, aby to nevypadalo blbě. ,... Já to jen slušně odmítl, že si chci zahrát.,... K samotné partii: Hrálo se mně velmi nepříjemně, protože neustále se na naši partii chodil někdo dívat, ale chtěl jsem vyhrát. (((Mimochodem - 4.listopadu 2012 v České extralize v zápase mezi Grygovem a Ostravou jsem s Víťou Rašíkem na "horké ostravské půdě" bez větší námahy vyhrál))) Měl jsem bílé figury a moje výhoda se neustále stupňovala. Poté jsem udělal nějaké slabší tahy, partie se vyrovnala a času na hodinách také už moc nezbývalo, tak jsem se byl zeptat kapitána, jestli ještě pořád tu partii můžu dát za remízu. Tak jsem tu remízu nabídl a remíza byla přijata. Poté v přátelské atmosféře jsme provedli s Víťou Rašíkem analýzu naší partie ve vedlejší místnosti.

21.04.2017 09:05 | MMM

Ať už to pan Hurta myslel v nadsázce, nebo nikoliv, pana Bureše, který se "provinil" pouze tím, že není srab a odmítl (zde tolikrát kritizovanou) velmistrovskou remízku, dost ošklivě urazil. To degraduje jinak povedený článek někam na úroveň Aha nebo Blesku.

21.04.2017 00:11 | Lubino

Hurtovy články jsou super !! Taková živelná žurnalistika. Jen tak dál .... Jardu B. znám, je to hodnej kluk.

20.04.2017 22:27 | rubinstein

Vitu Rasika blize neznam, jen jednou jsem s nim hral na Prague Open v prvním kole, presne podle ELO rozdilu si me pomerne lehce vychutnal, ale pak pri analyze byl velky sympatak a hezky mi vysvetlil, ze jsem to hral jak dement, je videt, ze je povolanim soudce. Takze gratulace

20.04.2017 21:21 | Marhula

Myslím že československý šach má taky solidní úroven-potom byl velmi zajímavý časopis mat-pamatujete?-děkuji.

20.04.2017 16:52 | Pavel Ch

Ano, jen bych si dovolil tipnout, že si, jak čtu články Jirky Hurty, ''o něm to nemyslí'', jen ''v nadsázce'' napsal.

20.04.2017 16:36 | N. Očník

Nemyslel jsem to nikterak proti panu Rašíkovi, to bylo jen směrem k autorovi článku, který asi z přátelství přidal takové poměrně ostré hodnocení soupeře. Nehodnotil jsem samotnou nabídku remízy, ani okolnosti kolem, jen odsouzení toho, že to soupeř nepřijal včetně toho "co si o něm autor myslí".

20.04.2017 14:10 | Pavel Ch

Blahopřeji Víťoviyes

A také Jirkovi Hurtoviyessmiley. Někdo se včera domníval, že to bude s Víťou ''suché'', oproti Vojtovi. Ale to nevěděl, že to bude psát Jirka Hurtayes

N.Očník, Slušný anonym: Určitě sice máte pravdu. Také jsem kroutil hlavou, když domácí kapitán hosta a kapitána hostí (přijeli tam 100 km) přesvědčuje, jak je špatně jeho ovečce. Mladý kluk ''citovému vydírání'' podlehl, remízou přišel v posledním kole, o nic družstvům nešlo, o 100% ind. výsledku.

Ale to není tento případ Víti, to neříká(al) on. Nic takového nezaznělo od Víti ani kapitána, pouho pouze nabídl remis. Není to rozhovor (ten jen velmi strohý), hlavně článek ve stylu Jirky Hurty. Příště JH napíše: ''Naší olympijské legendě takto polokorektně obětoval mladík věž? Trošku úcty by k mistrovi mohl mít''. A budeme vědět, že to Jirka Hurta myslel TAKÉ v nadsázce.

20.04.2017 13:49 | Slušný anonym

N. Očník: Nikde v článku jsem nečetl, že by pan Rašík nějak zdůvodňoval tu nabídku remízy. Ale vidím to podobně. Taky mně se článek líbí, ale tahle malá část ne. Na odmítnutí remízy v podobných situacích není nic špatného, naopak to mnozí organizátoři a kapitáni vidí rádi. V tomhle se neshodnu s autorem článku, ale pan Rašík podle mě neudělal nic špatného.

20.04.2017 13:30 | N. Očník

Vše ok, až na ten komentář k nabídce remízy a úctě k soupeři, co si splnil životní sen ... když hráč nechce hrát, tak ať ho kapitán nestaví. Zažil jsem různá zdůvodnění nabídek, jako: není mi dnes dobře právě mi kradli auto doma jsou děti nemocné spěchám na vlak atd. Není to korektní od nabízejícího. Vystavuje soupeře citovému vydírání, s čímž se nemohu ztotožnit. Když nechce hrát, může se vzdát nebo sehnat za sebe náhradníka.

20.04.2017 13:21 | Slušný anonym

Gratuluju panu Rašíkovi, moc mu ten titul přeju!

Připravuje se