Prague International Chess Festival

9.ročník šachového turnaje „O pohár krále Tvarůžka“

03.12.2018 15:52 | O pohár krále Tvarůžka 2018

Jak už se stalo pro šachový klub Loštice tradicí, tak i letos jsme se snažili připravit co nejpohodovější a příjemný turnaj pro všechny, kteří se rozhodli náš turnaj navštívit a strávit sobotní den kláním u šachovnice i družnými hovory se svými známými.

9.ročník šachového turnaje „O pohár krále Tvarůžka“ proběhl v sobotu 1.prosince 2018 v prostorách Kulturního domu v Lošticích. I přesto, že je to devátý ročník a možná se budu opakovat, tak se hraje na 9 kol švýcarským systémem. Hráči měli v každém kole na partii 2x20 minut.


Prvnímu kolu předcházelo tradiční uvítání účastníku turnaje. Za zvuku fanfár přišel král Tvarůžek II. v doprovodu Jaroslava Beneše, místního řezbáře a paní starostky Šárky Havelkové Seifertové. Všichni tři pronesli ke všem krátký proslov. Pan Beneš přednesl i verše, které složil ku příležitosti našeho turnaje (uvedu na konci článku). Dále si hráčům řekli své i nový ředitel turnaje Roman Oliverius a hlavní rozhodčí, mezi šachisty oblíbený, Karel Volek. Úvodním ceremoniálem se nabralo drobné zpoždění. Ale díky výbornému řízení Karla Volka a disciplíně všech hráčů během turnaje se manko dohnalo.


Na turnaj bylo nahlášeno 82 hráčů. Nakonec jich do Loštic dorazilo 76. Díky pomoci z šachových klubů z Litovle, Luké, Mohelnice a Zábřehu nebyl problém s šachovým materiálem a hodinami. Jak to bývá na rapidových turnajích zvykem, tak každý lichý účastník přiveze kompletní soupravu s hodinami. Stává se občas, že před losováním prvního kola nejsou všechny stoly obsazeny a někde šachovnice a hodiny chybí. I proto jsem rád za spolupráci mezi kluby.


Do Loštic se sjeli hráči z blízkých obcí, ale i z poměrně vzdálených míst jako je Frenštát pod Radhoštěm, Kolín, Ratíškovice u Brna atd.. Pohled do startovní listiny naznačoval lítý boj o vavřín nejvyšší. V první desítce nasazených hráčů byli i vítězové z minulých let, jako Jan Krejčí st. , Tomáš Cagašík. Vzhledem k vyrovnané špičce se vítězem mohl stát i například dobrosrdečný Vít Valenta, mladý talent Martin Nehyba, silní hráči jako Vladimír Karlík, Roman Závůrka, Tomáš Pokorný, Pavel Hrubeš. Celkový peleton špičkových hráčů mohl přeskočit i někdo ratingově nižší, který by měl svůj šťastný den.
Celý turnaj plnil roli favorita první nasazený Tomáš Cagašík z Kroměříže. Na záda mu dýchali Martin Nehyba ze Skaličky a prostějovský Roman Závůrka. Nakonec všem adeptům vypálil rybník na pomocné hodnocení Tomáš Pokorný z Lanškrouna. Zatím se v Lošticích nestalo, aby první čtyři hráči měli stejný počet bodů. Na druhém místě skončil Roman Závůrka, na třetím Martin Nehyba a na čtvrtém nepopulárním místě Vladimír Karlík z Kroměříže. Co se týče cen, tak nemusel být smutný nikdo. Díky štědrosti sponzorů se dostalo na každého.


O plné žaludky se staral místní bufet již tradičními chleby s tvarůžkem a plnohodnotným obědem připraveným členy místního šachového klubu. Hrou na kytaru zpříjemnil hráčům obědovou přestávku mladý talentovaný muzikant Radomír Kolář z Mohelnice.


Chtěl bych touto formou poděkovat sponzorům, díky kterým mají hráči možnost vyhrát hodnotné ceny. Dále chci poděkovat i spoluhráčům z klubu, díky jejich zapálení se podařilo pro všechny vytvořit pohodové zázemí. Dovolím si vyjmenovat sponzory. Jsou to Tvarůžkárna A.W. Loštice, Město Loštice, ZLKL Loštice, David Kofránek, Stavebniny Prodoma Mohelnice, Metrie Loštice, Martin Dočekal, Prodejna Darka, Rybářské potřeby Mivardi Mohelnice, MERKURIUS a.s., Jiří Bálek, PALOMO Loštice, Bohumil Till, Jiří Vykydal-restaurace na Růžku Loštice, Jiří Vykydal ml, Kavárna u lišky Bystroušky-Roman Činčara.

Jak jsem se zmínil v článku, odcitoval bych verše pana Beneše: Život je velká šachovnice, každý na ní svůj boj hraje. Dnes k bitvě šachové se schyluje, jen ten moudřejší vyhraje. Chceš-li vyhrát loštického krále, bojuj čestně, chytře stále. Neustupuj ani o krok, sejdeme se zase za rok.

Tímto vás zvu za ŠK Loštice na příští jubilejní desátý ročník, který je naplánován na sobotu 30.listopadu 2019.

Bohatá fotogalerie a výsledky k nalezení na stránkách šachového klubu Loštice:

https://sachovyklublostice.blogspot.cz/

Naviděnou zase v příštím roce.

Za ŠK Loštice David Kofránek

0x 1932x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se