Prague International Chess Festival

9 z 9 ! Zřejmě dobrý oddíl! A jak tento víkend?

30.11.2017 06:00 | Extraliga 2017/2018

Ano, minulý extraligový víkend včetně 2.ligy se Labortechu fantasticky vydařil. 9 z 9 – to je z říše snů! Byť samozřejmě si s Alešem (vždy) v pátek připíjíme na oněch 9 z 9, ale jak přemýšlím, tak dosud to nikdy nevyšlo…

Co se vlastně stalo? Jak je možné vyhrát dva zápasy s nesmírně silnými družstvy v extralize - a navíc s Béčkem v silně zredukované sestavě bez mnoha opor vyhrát také ve Frýdku se vždy nepříjemnými ambiciozními mladíky z Beskydské šachové?


Pátek odpoledne probíhá klasické stavění on-line desek. Už jsme sehraní, dříve nám to trvalo spousty času, dneska v suchém tričku a v nesmírné zábavě, kde nechybí nějaká ta lahvinka, kterou vždycky někdo přinese. To je v naprosté pohodě. A - to musíme konstatovat - zlepšilo se výrazně zabalení šachovnic, figurek a kabelů, které si půjčujeme od svazu - dříve to byl humus!

Sobota 18.11.2017 - na úvod nesmírně těžký soupeř, který prověří, jak na tom letos vlastně jsme.

Labortech Ostrava  - GASCO Pardubice 4,5 - 3,5

Jistě, četl jsem, že Pardubky nepřijely v úplně nejsilnější sestavě, ale i tak jejich sestava budila respekt.  My jsme nasadili to nejlepší, co jsme měli k dispozici. Očekával se tvrdý, nemilosrdný souboj!

Strategie? Při pohledu na Ela celkem jasná. Ve předu to udržet a vzadu uštknout.

Což se nakonec v podstatě daří. Kamil Miton na jedničce nemá vážnější problém. Ovšem Artur Jakubiec nastupuje na celý víkend v indispozici - je silně nachlazen a necítí se vůbec dobře. Navíc už od počátku hraje zahájení dost podezřele a s bílýma stojí každým tahem hůře a hůře… Zato Martin Dziuba s černýma v podstatě přehrává reprezentanta Zbynka Hráčka! Jen dost velký respekt a nedostatek času ve složité pozici ho přinutí nabídnout remiz, což Hráček s radostí přijímá. Tahle pozice, jak se poté analyzovala - vůbec nebyla pro Hráčka jednoduchá (ale stát se mohlo ledacos). „Držák“ Péťa s Votavou černýma skutečně  celou partii jen „drží“. Což se nakonec povede byť… - no o tom později.

Jirka Kočiščák - na něj samozřejmě hrajeme, byť bylo otázkou, co s ním „udělalo“ manželství. V létě se  nám Jirka oženil!! Jako vždy hrál od začátku aktivně, na doraz - jinak to ostatně ani neumí. Vyjde to?

Martin Petr s naší novou posilou Ríšou Biolkem juniorem. Jak jinak - boj na ostří nože. Martin Petr byl jednu chvíli přesvědčen, že stojí mnohem lépe, ale nebylo to tak jasné. Celkem spravedlivá remíza.  Sedmá fošna a naše eso v rukávu. „stažený“ Víťa (jak psal Robert Cvek - rošáda v Labortechu!) s bílýma s jasným úkolem vyhrát… No vyhne se překvapivě tahu Sb5, který tak má rád a pozice se zprvu kapitánovi Alešovi moc nelíbí. K tomu si s Alešem vyměňujeme hodně často názory na vývoj zápasu, většinou se shodneme, ale máme i naprosto rozdílné názory… Snad proto se tak doplňujeme…. V tomto případě jsem Víťově pozici hodně věřil. Na osmé na sebe narazili dva zkušení „staří“ mazáci Ríša Biolek senior a Konopka. Jeden druhého nepřekvapil - očekávaná remíza.

Nuže zatím samé remízi – a blíží se konec zápasu…

Artur nakonec zvyšující se tlak soupeře nezvládne. Ovšem naší „dva koně“ ukazují svoji sílu. Víťa soupeře nakonec přetlačí a rovněž Jirka zvládá svou pozici a vyhráváme zápas!! Skvělé!

 

Neděle 19.11.2017: SK Zikuda Turnov - Labortech Ostrava 3,5 - 4,5

Vzhledem k tomu, že jsem musel nastoupit za Béčko ve Frýdku, jsem u zápasu osobně nebyl. Takže jen „rekonstrukce“ po telefonickém rozhovoru s Alešem – a setkání ve středu v Panoramě v Porubě (nyní naše „kultovní hospoda“, kde se scházíme a kujeme plány na zápasy).

Já: Jak to dopadlo?

Aleš: Dobře. Vyhráli jsme!

Já: Ty volgo - super! Jak to bylo po partiích?

Aleš: No na první Kamil dostal strašné kapky, byl z toho celý rudý… Martin i Artur remizovali, Péťa rovněž, byť měl trochu lepší pozici, ale bylo to v době, když dostal nabídku, kdy to ještě vypadalo s námi dobře.. Jirka se dostal postupně do prohrané pozice, ale zuby nehty se držel jakž takž nad vodou... Náš hrdina zápasu Ríša junior krásně vyhrál! Víťa remizoval a na osmé hrál Vláďa Talla remizovou věžovku ... Takže se hrály už jen poslední dvě partie.

Abychom bodovali, musel Vláďa remizovou věžovku vyhrát a Jirka prohranou věžovku remizovat. Což se zdálo spíše sci-fi … Ale - stalo se!!! Je nutno říci, že oba soupeři nám vhodně „asistovali“.

Já: Ty volgo, to je bomba! A Béčko také vyhrálo - byť já předvedl něco neuvěřitelného - teď chodím kanálama … Ale 9 z 9 je tady!

Aleš: Já vím, že Béčko také vyhrálo. A Péťa ti vzkazuje, že jsi pěkný salát (a ozývá se smích) – už prohráváš nejen s holčičkama ale i s chlapečkama :)

BŠŠ Frýdek-Místek „C“- Labortech Ostrava „B“  3 – 5

Velice důležitá výhra (první výhra v 2. lize)! Oba teamy nastoupili v dosti „prořídlých“ sestavách - ale věřte, hrát s mladými nabušenci z Beskydské šachové školy, není žadný med. Když si proti mně sedl mladíček, věřil jsem si, že ho přejedu… Opak byl pravdou - tahle partie je instruktivní na téma podcenění soupeře…


Nytra-Hurta

1.e4 Jf6 2. Jc3 d5 3. e5 Jg8 (!) Jistě, klasické Je4 vede k pohodlné hře, ale tohle je principální…4.d4 c5 5.Jf3 Sg4 6.Se3 Jc6 7.Sb5 e6 (hlavní idea je splněna, černý vyvinul „špatného“ francouzského střelce a je v poho ve vylepšené francouzské výstavbě…) 8.Sxc6 bxc6 9.dxc5 (a hele - pěšec je pěšec…leč, jistě po 9…Da5 přijde 10. a3 a nemohu 10….Sxc5 pro 11.b4, že- takže následující tah se nabízí..) 9…Vb8 10.Vb1 Da5 11.Dd4 - a nyní přichází „zatmění mozku“. Celou tu myšlenku 9…Vb8 jsem hrál s tím, že nyní zasadím 11….Vb4! - a pak třebas Sxf3 a Sxc5… Ale po 10 minutovém přemýšlení (neuvěřitelné!!) jsem popadl střelce a zahrál 1… Sxf3 (??)

Jen jsem to zahrál, zpotil jsem se hrůzou…

Klučina zahrál neomylně logické 12.b4!. Nu což, je to nepříjemné, ale není to pořád žádná hrůza. Avšak tento můj myšlenkový chaos  mě prostě dostal do kolen. Co dál převádím, je totální zmar. Navíc to už jen blicám - další šílenost…

12…Dc7 13.gxf3 Je7 14.Sf4 Jf5 15.Dd3 g5 (když bych byl při smyslech, třebas takové 15…f6 je docela výživné a vůbec  nestojím hůře - spíše naopak - ale hlava už prostě nemyslela) 16.Sxg5 Dxe5 17. Je2 Sxc5?? a po 18. Sf4  jsem se v podstatě vzdal …

Co k tomu říci? Kdybych to hrál s kýmkoliv „dospělým“, tohle by se nestalo - ale můj problém…a šel jsem se plížit ostravskými kanály..

No - vůbec v tom nejedu sám - v té šachové slepotě se tento víkend vyžívalo docela dost hráčů.

Vrátím se teď k partii Votava-Velička s extraligového utkání s Pardubicemi


Po drobných kombinačních přestřelkách dospěla partie do remízové pozice na diagramu. Do časové kontroly však každému chyběly ještě 2 tahy.

39. Dc7 Db8?? Zdánlivě chytrá obrana, ve skutečnosti však nenápadná hrubka v časové tísni a Votava Péťovi uvěřil 40. Da5? Na 40. tah již bílý neměl mnoho času, a tak oplácí soupeři chybu a nevyužívá jednoduché ale pěkné možnosti k výhře. Při analýze ukázal Aleš tuto možnost a tempo a Votava se chytil za hlavu: 40.Jxd5! exd5 41.Dxd7 s ještě dlouhou, ale vyhranou partií. Dále již vše zákonitě rychle směřovalo k remíze: 40... Dc8 41. Jd3 Db8 42. Da3 g6 43. h4 h5 44. De7 Db1 45. Jf4 Jf8 46.Jh3 De4+ 47. Kg1 Db1+ 48. Kh2 Jh7 49. Jg5 remis


Totální pecku nám ukázal ve středu Pepa Michenka, který na první desce hájil barvy Baníku Havířov proti Karviné. Partie dvou IM,  Mikrut Dariusz -Michenka Josef, kdy Pepa za stavu 3:4 v neprospěch Baníku stál úplně na prohru:

Úloha zní: samomat druhým tahem!


Po třebas Kd5-d6 bych se okamžitě vzdal, říká Pepa…


Ale soupeř šel na pěšce f4 tahem Kd5-e4…


Tak jsem ho vyzkoušel a odšachnul jsem si Ve2+ …


Neuvěřitelné! On si ho mlasknul, a tak předvedl Polák s elem 2387 úžasný samomat: Kxf4 Sh2 mat !

Pozor! Tohle hráli dva IM. Žádný Hurta s Elem s letopočtem se začátku 17.století :)

No, když se tak stalo(!!), smetl Polák figurky ze šachovnice (ale pak se hodně omlouval). A zápas skončil remízou. Co si asi myslel a řekl Luboš Zimniok si ani nechci představit!!

No asi největší hrůzu předvedl Caletka přímo v extralize:


V rozhodující partii zápasu s Vlasákem zahrál v pozici, která se prý učí v mateřských školkách:

74.Kf2?? a po Kf4 neuhlídal vzdálenou opozici 75. Ke2 Ke4 0-1.

Samozřejmě snadno remizovalo 74. Ke1! Ke5 75. Kd1 Kd5 76. Kc1 Ke4 77. Kc2 Kd4 78. Kd2 Kc4 79. Kc2=. Tady bych zase nechtěl vidět obličej kapitána Lukáše Klímy nebo Petra Dostála…

No nejsou ty šachy úžasné?! (no jak pro koho, že...).

9 z 9!

A jak tento víkend?

Ostrava se valí na Prahu! (Vím,jeto trošku ujeté - ale to víte - jsem bulvární šachový reportér...). V sobotu se střetnou dvě „těžké jízdy“! Jak to dopadne nevím, ale bude to určitě boj „na život - a na krev“. Vím, že naší kluci na „bojišti“ nechají srdce. Ať zvítězí lepší, ale pokud budu moci napsat  po tomto víkendu třebas „jen“ 3 z 9! - za předpokladu, že ty tři body urveme Novoborskému - budu spokojený!

Labortech (Slavoj) GO, GO, GO!!

Přijděte se do hotelu Don Giovanni podívat, bude to stát za to!!


Jirka Hurta


12x 4213x
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
02.12.2017 09:33 | Pavel Ch

OK dík Poutnik, Honza, postupoval jsem dle návodu, který sem někdo (myslel jsem že chytřejší) hodil, když byl v článku odkaz na fcb obrázky a radil Zuzce, že se mají dát link-y obrázků, že pak vidí každý, ať je/není v přítelích či i fcb nevlazne.   

 Je jiný postup než takto sem hodit obrázek?

https://uloz.to/tam/f6dea965-eaa1-4c73-93f0-9f5a3c24b398 (koment 21:59 včera)

02.12.2017 09:19 | HonzaSvatoš

@Pavel: Diagram nevidím, xichtokniha žádá pro zobrazení obrázku přihlášení. Konec hlášení.

02.12.2017 08:39 | Poutnik

Pavle, asi máš u obrázku nastaveno, že jej vidí pouze lidé které máš v přátelích.

01.12.2017 21:59 | Pavel Ch

Před 12 dny V.Hadraba - T. Jandečka, za stavu 3,5.3,5 Teplice - Žižkov 2.liga.

Černý zahrál 40...Sc4, aby napadl nekrytelně pěšce na f3. Jak se zkušený trenér ubránil?wink

Diagram 

(Psali zde chytřejší před cca 2 měsíci, když se dá link obrázku z facebooku, vidí i ti co ho nemají; Jinak nevím jak bych diagram či obrázek vložil. Ještě tak odkaz na 2.ligu B a soubor partií). 

01.12.2017 20:42 | HonzaSvatoš

To sh2 mat je krásná ukázka ztráty citu pro nebezpečí. Jsem vyhraný, soupeř dá nějaký blbošach, někam uhnu a konec. Aha, nikam neuhnu. Roztomilé.

01.12.2017 14:45 | chess

Ještě k tomu pomocnému matu, určité vysvětlení je díra v propočtu, totiž na h2 stojí věž a blbec propočet si nedokáže představit na poli, na kterém stojí figura, figuru jinou, tentokrát již matící.

01.12.2017 14:42 | chess

V partii Nytra - Hurta 11.....Vb4 mi nepřijde nijak lepší, stejně přijde b4 a pak Dxg4 jestli to vidím dobře..

01.12.2017 11:53 | Homunkulus

Ty ukázky jsou skutečně na studenej obklad. ;-) Jinak typická chyba většiny šachistů: v partii Mikrut - Michenka nejde o samomat, ale o pomocný mat.

01.12.2017 11:01 | ELOminator

Aha, teď jsem to pochopil, zmb se skryl za tento nick aby mohl přispívat dál laugh

01.12.2017 09:35 | PrazskykavarnikalykanaZmestabilehojsouc****i

To je teda meta...v Rusku by byla 50. na žebříčku furt.

01.12.2017 01:39 | lykan

Gratuluju slečně Olšarové k zisku ceny Evžena Gonsiora, a hlavně ke zdolání mety 2300 elo bodů.

 

http://www.chess.cz/komunike-ze-121-schuze-vv-sscr/

30.11.2017 08:51 | chips

Co bych na to říkal? smiley Nic. Pokrčil jsem rameny. Stává se. Jednou mi soupeř pohrozil matem na h2 (Dc7 + Jg4) a já si říkám: "Debil, tak primitivní hrozba! Vyženu mu koně." a zahrál jsem h3 laugh.  Takže ty chyby dobře znám. Jedna partie může rozhodnout zápas, ale hraje se na osmi deskách a kapitán (já :-) ) by měl mít přehled, jak to stojí. Hráč může chybovat, kapitán může "prokoučovat" smiley . My letos máme v týmu většinou hráče, kteří se víc bojí remízy než porážky, proto se hraje vždy až do holých králů a proto někteří riskují víc, než je zdrávo a proto máme málo bodů. Ale my se zlepšíme wink 

Připravuje se