Prague International Chess Festival

56. šachové Zaječice jsou připraveny

09.05.2018 15:18 | Šachové Zaječice 2018

Vše začalo v roce 1963, prvních 39 turnajů se uskutečnilo v Zaječicích na otevřeném hřišti, později pod vojenskými stany. Když stany nebyly, tak jsme se na 15 let přesunuli do Seče.

Prodej a přestavba areálu Junior Centra na péči pro seniory nás donutila hledat jiné místo v našem okrese. Starosta Chrudimi Mgr. Petr Řezníček ochotně přislíbil reprezentační prostory města (hlavně velký sál Měšťanské besedy), a tak 1. – 3. 6. 2018 bude Chrudim, již podruhé, plná šachistů. Podstatná změna nastala letos dohodou s TJ ŠO Chrudim, šachový festival pořádají dva oddíly společně, a to je do budoucnosti dobrá zpráva. Ředitelem se stal předseda místních šachistů Doc. Ing. Vladimír Němec, Ph.D., prof. h. c.


Šachový festival je stále populárnější, přes 800 účastníků přijede z celé ČR, Německa a Polska. Většina již v pátek, hrát se bude v sobotu a v neděli. V 9,00 hodin bude zahájení, Hana a Katka Vlasákovy z Nasavrk zazpívají českou hymnu. Poté představíme hosty, kterými jsou:  Ing. Bohumil Bernášek - radní Pardubického kraje, školství, který převzal nad turnajem záštitu. Dále Ilona Králová - METOS v.o.s. Chrudim, Zuzana Čechlovská - VS Chrudim, Mgr. Petr Řezníček - starosta Chrudimi, Ing. František Mihulka - místostarosta Zaječic, Ing. Milan Kušta - Omega plus Chrudim, Jiří Kadeřábek - Měšťanská beseda Chrudim, Viktor Novotný - předseda Šachového svazu ČR, PaedDr. Jan Mazuch, ředitel CZECH OPEN Pardubice a Ing. Vlastimil Chládek - DS Brno, který již počtvrté přijede na kole s partou 15 ti cyklistů.


Hlavním rozhodčím je Mgr. Miroslav Hurta z Rajhradu, na sálech budou Mgr. Zbigniew Niemiec z Wroclawi, RNDr. Jaromír Krys, Bohumil Němec, Pavel Němec, Jiří Malivánek, všichni šachisté ŠO Chrudim a Jaroslav Hájek. Platby má na starosti Josef Šustr, předseda TJ Sokol z. s., šachový materiál pro 470 hráčů František Konrád a poháry, medaile i věcné ceny Jiří Hájek (všichni Zaječice).

Tolik hráčů se ve velkém sále neumístí, jde také o klid při hře. A tak nám Jiří Kadeřábek vyšel vstříc a pro ty nejmenší máme volný Spolkový dům. Ubytovat přes 400 hostů se úspěšně snaží Bohuslav Kokeš. Nejvíce míst (52) máme v Turistické ubytovně ve Slatiňanech, důležitá jsou ale místa přímo v Chrudimi: Domov mládeže SŠZ a VOŠ, hotely Alfa, Sport, penziony Žižka, U Lávky, Markéta, Krmelec, U Náhonu a turistická ubytovna Relax klub. Volné jsou ještě chatky Autokempink Konopáč. Uskuteční se tři turnaje, více se dozvíte v INFO na stránkách http://zajecice.chesspce.cz/

OMEGA plus OPEN

je zároveň mistrovstvím ČR šestičlenných družstev staršího žactva v šachu. Přihlášky již chodí, v každém týmu nastoupí také jedna dívka a jeden mladší hráč. Titul obhajuje (hrálo 63 družstev) a putovní pohár přiveze tým 2222 ŠK Polabiny Pardubice, již potřetí v poslední době. Stříbrné medaile patřily Vlašimi, na zlato stále čekají, a bronz BŠŠ Frýdek-Místek, který vyhrál již 13x. První turnaj v roce 1963 vyhrál Martin ze Slovenska, v roce 1967 vyhrál domácí TJ Sokol Zaječice, v roce 1978 ODPM Chrudim. Letos má z našeho okresu nejlepší výsledky ŠO Hlinsko. Poháry, medaile a věcné ceny předá ing. Zdeněk Fiala, předseda komise mládeže ŠSČR.VS + METOS v.o.s. Chrudim OPEN

tento turnaj dvojic do 10 ti let je stále populárnější, letos proběhne již 26. ročník. Nejlepší hráče a hráčky přivezl Unichess Praha, druhé místo pro Lokomotivu Brno jistě potěšilo hlavního rozhodčího a na třetím stupínku (příjemné překvapení) skončily Říčany. Přijelo hodně nadějných hráčů a hráček, ještě o nich uslyšíme. Hrálo 51 dvojic, všichni dostali věcnou cenu. V minulosti dvakrát vyhráli bratři Jakub a Matěj Půlpánovi ze Slatiňan. Poháry, medaile a ceny předá Gabriela Králová, nadějná hráčka TJ Sokol Zaječice.

DS Brno OPEN

je turnajem jednotlivců, bude se hrát 17. ročník. Turnaj si dal za cíl umožnit hru i vedoucím družstev a rodičům dětí, poslední dobou hrají i ti, kteří již odrostli žákovským létům. Do tohoto turnaje je možno se přihlásit i při prezenci. Na druhý pokus uspěl, pohár a 1.500,-Kč si odvezl Tomáš Lorenc z ŠK Karlovy Vary. O druhém místě rozhodoval los, uspěl Matyáš Zeman z Horní Stropnice, třetí tak skončil domácí Josef Vařejčko ze Sokola Zaječice. Nejlepší žena Tereza Novotná z Poděbrad, nejlepší senior Rudolf Hlaváč z TJ Olympie Hroznětín a nejlepší v kategoriích podle ELA. Matyáš Zeman (pod 2000), Dominik Rolinek (pod 1700), oba Horní Stropnice a Igor Domkář (pod 1400) z Havlíčkova Brodu. Bojovalo 50 hráčů. 

 

Zdravím z Chrudimi, Jaroslav Hájek


0x 1901x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se