Alien Chess

3 z 9-trošku jinak než jsem doufal- ale stejně!!

23.12.2017 18:32 | Extraliga 2017/2018

V poslední své repo 9 z 9 jsem to tak trošku předpověděl( nic není v tomto světě navěky krásný- ale ani černý..)- ty tři body…Sic, máme je- ale Novoborský skalp to nebyl.. On nás prostě tentokrát přejel.

Ale- vlastně jsem spokojen- byl to úžasně inspirativní víkend- vlastně-tohle je život- tyhle zápletky nevymyslíš!)


Bohulibá myšlenka – budeme hrát v sobotu odpoledne a oddíly ušetří peníze za jeden den ubytování ( a hráči budou mít méně času se v sobotu v delší přestávce „zabavit v bárech“- no coment..) vypadá logicky. Leč- nic není tak jedno(duché)značné. Což  svým způsobem ukázal tento víkend (třebas, případ  Slavoj Poruba, ale nejen ten- viz. dále)

Ano- vyráží se v sobotu ráno. Jenže-jsem domluvený s Alešem, že nastoupím (já nejsem stěžejní, nehraji, jen co vše se může stát) ve Svinově v 8.22, fajň- z Havířova Regio,v 7.30- ve Svinověě v 8.00- a mám ještě 20 minut rezervu. Svatá prostoto- vlaky u nás nejezdí ani náhodou jako „ švýcarský hodinky“. Vlastně je zázrak, pokud vůbec (vyjedou) dojedou… Což se potvrdilo-vlak z Návsi skončil někde před Havířovem- porucha lokomotivy. No- nebudu unavovat podrobnostmi (třebas jsem si musel vzít taxík za 500 Kč- místo 19 Kč za lupen na vlak…) - navíc že třebas vlak ze Svinova měl v Polsku problém, měnily vagony a málem jsme se do něj nevešli!  (fakt na dýl), že i Lukáš Klíma s Robertem Cvekem měli problém vůbec sehnat lístek - no – stejně by se asi  mělo na delší trasy jezdit v pátek! ( A to jsem ještě nevěděl nic o  případu  Malinovský-viz. dále!).

(expres  na Prahu…)

Nějak se o zvládlo - konečně jsme v hotelu, kde se hraje.


Vítám se s Bolkem, přichází David Navara, který mě potěší, jelikož mě dokonce zná a zdraví mě  i jménem, zdravíme se i s hráči Slavoje. No- a pak přichází Petr Dostál,  jako vždy usměvavý, ale přece jen- přes zuby drtí cos v sobě…Pak říká Robertovi Cvekovi- posuň se o šachovnici…Robert užasle zírá: Cože? Já se chystal na bílé a mám najednou  černý- a vlastně s kým vlastně? Petr pokrčí rameny- sorry. Robert si  povzdyche (ale ne apaticky či vztekle -  vlastně je to jedno…).

A následně zíráme …osmá šachovnice neobsazena a Slavoj prohrává 0-1!!

V půlce zápasu jdeme s Alešem na pivko do protějšího baru- a tam sedí Petr s Mištou (který už remizoval). Tam se dozvídáme příběh, který se bude ještě dlouho probírat .. Bych  to zkrátil- v diskuzi jsem četl hodně názorů…Věčně usměvavý Petr byl fakt hodně, hodně „za hranou“. Jako papiňák…Přesto se držel ( kdyby tady byl- K.M. tak…tak bych udělal něco, čeho bych litoval- šel bych za to  sedět-.ale to jen pro vykreslení situace, tohle by neudělal-jen - fakt byl špatný..).


(tohle mě zaujalo-pohřební ústav vedle nemocnice- naproti báru…)

Mohl povolat náhradníka na neděli? Také v diskuzi spekulace.. Můžu říci- snažil se. Ale- zkuste narychlo povolat někoho- tady nejde o „normální soutěž“ kde to může zaskočit skoro každý (s nadsázkou řečeno)- tohle je fakt extraliga. Moc na výběr skutečně  neměl. Tak- trošku odbočka- ale tento případ  je bezprecedentní a právem zahýbal širokou šachovou veřejností.

„Trošku“ k zápasu s Novoborským..

Jasně- fakt nás přejeli. Ale- přesto- z pohledu nejen fanouška Labortechu- je tady- dle mého- jedna moc hezká partie..

Je to partie Širov- Kočiščák.

Samozřejmě jsme nevěděli, s kým Jirka bude hrát- Novoborský má nepřeberné možnosti nasazení hráčů. Ale když jsem se to dozvěděl- byl jsem předem nadšen. Souboj dvou hráčů, kterým vyhovuje, když šachovnice hoří…Jirka nakonec po mírně delším přemýšlení (hrát holandskou- on tam hodí gambit a …říkal nám poté) zvolil naprosto psychologicky odůvodněný- volžský(proti) gambit! Ano- známý útočník (Kniha šachovnice hoří..) sice sebere pěšce- ale přeci jen- umí se „ bránit“!?

Vznikla nádherná partie, plná úžasných obratů.

Večer nám v hospůdce partii ukazoval i s některými komentáři Širova z jejich společné analýzy (překvapivě spousty triků Širov viděl až na poslední chvíli-ale - bohužel - viděl!). Zírali jsme jako puci!

       

Nakonec se nám podařilo Jirku přemluvit ke komentáři a partii předkládáme. Stojí za to si ji přehrát!

Partie-Širov-Kočiščák:

 


-
. kolo -

V zápase ještě hodně zajímavá partie (a následná analýza) Velička - Láznička.

Viktor ukázal,  jak moc umí „udusit“ soupeře v takzvaně „suchých“ pozicích - Péťa tam měl docela dost možností uhrát remizu - ale Viktor hrál fakt svoji typickou hru jako ve svých nejlepších časech ( a doufám, v zájmu repre Česka že i budoucích!)- fakt palec nahoru! (a to Péťa je fakt „držák“).

A pak se- chtíc nechtíc vracím  zpět  k otázce víkendu- měl Petr Dostál povolat někoho narychlo z Ostravy? „Kohokoliv“- mělo by to vážně smysl?

Já teda z Prahy do Ostravy v neděli skutečně  jel -na 2.ligu .A úplně nahov…(jsem hrdina nebo blb?)

   

„Spát“ jsem šel asi v jednu hodinu ( už v neděli), „vstával“ jsem ve 4 hodiny, abych se přesunul na vlak v 5.22.  Spát jsem ve vlaku moc nemohl - v Hranicích jsem musel přestupovat -  jinak bych přejel až do Žiliny- no polomrtvý jsem dojel do Ostravy na hlavák a šel do hrací místnosti. Výsledek byl docela jasný..

Proč jsem vůbec  hrál? No také neměl kdo hrát! Dokonce- na osmé musel nastoupit „nehrající“ kapitán Béďa Pastorek(což hrajeme v sedmi- vlastně se mnou se hrálo v šesti- šlo jen o to nedostat pokutu..), což je těžká obžaloba všech hráčů( kteří mohli hrát a vykašlali se na to) napsaných na soupisce Labortechu B.  A- tak jsme prohráli skoro v existenčním zápase…Fakt jsem byl hodně, hodně naštvaný. Zkur… víkend!

Pak mi volal Aleš – vyhráli jsme 6,5-1,5!!

(Alespoň,  že  tak!)

No- a také:

„ Tak  už vím, že jsi prohrál! Ty jo, to jsme se nasmáli!“

(No já v té chvíli tak zas až moc ne!).

Ale- pak  mu říkám - nakonec  se smíchem, o co vlastně jde - no já věděl, že se budete všichni v Praze smát!

No- a vlastně tohle bylo alfou a omegou tohoto víkendu. Jsem známý tím, že  bez Lidovek v sobotu nežiji. A- zde článek (typický pro tento víkend k mý osobě- ale možná i pro Petra Dostála- a mnohých dalších..) který jsem jim přečetl: Zdravá dávka vzteku (příloha Lidových novin  Relax z 2.12.2017)

„Matrou současné doby je myslet pozitivně, neustále se zlepšovat a vést šťastný a úspěšný život. Popularita a nabídka kursů a publikací osobního rozvoje jsou toho důkazem. Cesta ke štěstí, zdraví a fungujícím mezilidským vztahům může vést i jinudy: je třeba ZAMĚŘIT se NA TO NEGATIVNÍ, DOPŘÁT  SI VZTEK  A OSLAVOVAT NEZDARY.!“

Tak tohle jsme fakt řešili v hospůdce v sobotu večer.

„Vlastně  Jirko, ty  slavíš pořád, že – NEZDARY TO JE TVOJE! A zítra pojedeš přes půlku republiky, vstávajíce v nekřesťanskou hodinu- a stejně ještě prohraješ!“

Svatá pravda.--

Ba jo- na oslavování nezdarů jsem machr…(a to jsem ještě dostal k vánocům dáreček- výpověď z práce k 1.1.2018..). Takže- Z OSLAV V TOMTO ŽIVOTĚ FAKT NEVYJDU!

Ale- jak říkám. Byl to pozoruhodný víkend, který mi hodně dal. Něco se dělo. Někdy si říkám, že při svém pokročilém věku mě už nic nepřekvapí, že život je pro mě jen „obnošená vesta|“- ale ani zdaleka tomu tak není, A že nezdary- no a co- vlastně- co jsou to nezdary?

Nyní si od šachu  v tomto roce odpočinu ( na 2.ligu 17. 12. „nejedu“ ani náhodou - „naštěstí“  jedu do Lucerny na vzpomínkový koncert k 50. výročí beatové festivalu - ať konečně za béčko hrají pořádní hráči a ne sráči!)- no a v roce 2018 zase- stejně něco OSLAVÍM (smajlík!).

(Napsáno dávno před zápasem- v neděli kluci přetlačili Karvinou!!)

Hezké vánoční svátky a vše nejlepší čtenářům Novoborského přeje v roce 2018-

Jirka Hurta.


Ještě- právě u psaní poslouchám právě zakoupené CD Jarka Nohavici Poruba. Jako Jarka znám ještě z dob, kdy vůbec nebyl tak populární pro širokou veřejnost- teda my co jsme byli tak trochu v undergroundu- pro nás byl už tenkrát bard! Poruba. Asociace. Poruba to je fenomén. Spousty hráčů z Labortechu – a samo Slavoje (kteří to mají i ve „firemním“ štítě..) jsme z Poruby. (Vážně nejsme všichni žoldáci – ten patriotismus, to kamarádství je tam velké - i napříč oddíly ). Poruba…Kolik příběhů…Mít talent Hrabala, uměl bych popsat všechny tyhle mnohdy bizarní osoby, které jsem tady potkal (mezi ně se ovšem řadím i já…). Ta píseň Poruba se mi zprvu nelíbí-hodně ne.. Ale pak ji postupně začínám chápat..  Jarek pořád umí. A- Petr Dostál to nikdy za Porubu „nezabalí“ - - stejně jako to nezabalí Labortech -  bo my jsme - Porubáci!!

1x 3015x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
23.12.2017 21:42 | ELOminator

coolyes (teda stylistiku by to chtělo upravit, ale to už je asi pozdě, že?)

Připravuje se