Alien Chess

13 tahů a je to…

18.11.2017 22:57 | Extraliga 2017/2018

I extraligové partie nabídnou někdy miniaturky. „Zaskakující“ Turnov si vyšlápnul na Porubu. Labortech ukradl body Pardubicím, které se nesešly zrovna ideálně.První herní den nejvyšší české šachové soutěže nepoznal jiných výsledků než 1,5:6,5 a 3,5:4,5

1. KOLO

V prvním kole se obhájce titulu 1. ŠK Novoborský představil proti BŠŠ Frýdku-Místku. Ze začátku se nezdálo, že by to měl být jednoznačný zápas. Na první šachovnici GM Anton Korobov tlačil bílými GM Nikitu Vitiugova. Na poslední se však projevil výkonnostní rozdíl a FM Jakub Rabatin spadl do léčky IM Tadeáši Krieblovi. Navíc GM David Navara přehrál GM Sergeje Azarova, a tak i v případě vítězství A. Korobova by domácí potřebovali bodovat ještě někde. Po časových tísních však bylo rozhodnuto.  A. Korobov sice opravdu zvítězil, to však bylo ze strany domácích vše. Půlku ještě dokázal přidat IM Jaroslav Bureš proti GM Štěpánu Žilkovi, ale všechny ostatní partie Novoborští vyhráli. Konečné skóre tedy vyznělo celkem jednoznačně pro favority 6,5:1,5.


-
. kolo -
Potvrdilo se také, že velmi těžce bude body získávat Tatran Litovel, který nastoupil proti pražskému Unichessu. Ten nepatří k nejsilnějším týmům soutěže, a přesto po 3 hodinách hry vedl 2,5:0,5 po výhře GM Petera Michalíka, který na první šachovnici porazil FM Daniela Šorma a druhé výhře, která přišla z opačného konce. Na osmé šachovnici totiž zaskočil FM Martin Jurčík svého soupeře Caro-Kannem s f3 a vyhrál už po 13 tazích. Remízu za Litovel sice zaznamenal FM Vladimír Bělunek proti FM Svatoplukovi Svobodovi, ale krátce na to přidal bod pro Unichess ještě GM Jan Bernášek. Pak už nebylo téměř co řešit, ostatní partie nevypadaly, že by v nich mohli mít hráči Litovele takové žně, aby byli schopní srovnat. Poslední potřebný bod navíc přidal IM Lukáš Černoušek a zbylé partie už o osudu zápasu rozhodnout ani nemohly. Celkově zápas skončil 1,5:6,5.

-
. kolo -

Jeden z týmů, který se nakonec před sezónou „obětoval“ a rozhodl se nastoupit v extralize, byl ŠK Zikuda Turnov. Hned v první kole se mu však zadařilo. Postupně končily všechny partie zápasu s týmem ŠK Slavoj Poruba remízami. Vypadalo to, že by mohl zápas skončit osmi remízami. Po sedmi remízách se však stále bojovalo v partii FM Caletka Radomír – FM Lukáš Vlasák. V partii byl značně redukovaný materiál V+S+3p – V+J+3p a posléze ubyl i pěšec na obou stranách. Vypadalo to tedy na osmou remízu. FM Lukáš Vlasák však dokázal nejprve vydolovat ze soupeře jednoho pěšce a následně při výměně posledního soupeřova pěšce vyměnil i zbylé figury. Radomír Caletka potom ještě měl šanci remízovat, kdyby králem vstoupil do vzdálené opozice, toho však nevyužil a poté naopak jeho soupeř neomylně zamířil přes opozici ke kritickým polím posledního zbylého pěšce, a tak tento pěch rozhodl o vítězství Turnova poměrem 4,5:3,5.

Dalším týmem z Ostravy je Labortech Ostrava. Ten hostil jednoho z nejsilnějších soupeřů, kterým bylo družstvo GASCO Pardubice. Pardubičtí však přijeli bez prvních třech zahraničních posil, bez kterých tak nebezpečně nevypadají. Nakonec jim opravdu chyběli. Jedinou výhru pardubických zaznamenal GM Robert Kempinski. Pět partií skončilo remízou a tak FM Jiří Kočiščák a GM Vítězslav Rašík rozhodli svými výhrami o těsné výhře Labortechu Osrava 4,5:3,5. Favorizované Pardubice tak s naháněním Nového Boru budou mít problémy už od prvního kola.

Kdo by však mohl Nový Bor nenechat vydechnout tak jako minulý ročník je Výstaviště Lysá nad Labem. Jejich vzájemný souboj je opět naplánován na poslední hrací víkend. Teď je čekal soupeř jednodušší, ale na pozoru je třeba být vždy a před každým. Elový rozdíl byl znatelný především na zadních šachovnicích. Na druhé polovině šachovnic také Moravská Slavia Brno neuhrála ani bod, a tak se na těchto šachovnicích rozhodlo o osudu tohoto utkání. Na první polovině stolů navíc přidal výhru GM Jiří Štoček a tak Výstaviště Lysá nad Labem porazil Moravskou Slavii Brno 6,5:1,5.

V zápase ŠK města Lysá nad LabemŠK Duras BVK Královo Pole se hrálo také o důležité body, protože oba týmy by mohly být ohrožené sestupem. Zápas to byl výsledkově vyrovnaný. Šťastnější byl nakonec tým z Brna, kterému plný bodový zisk zajistili IM Martin Blahynka a FM Mateusz Paszewski. Za Lysou dokázal plně bodovat pouze IM Tamas Petenyi, a tak zápas skončil výsledkem 4,5:3,5 ve prospěch Brna. Na první pohled to dokonce vypadalo, že mohlo být i ještě hůře, protože "odvážné pikožrouctví" Vana Nguyena (úvodní foto, autor V. Jagr) na prvním prkně přivedly jeho dámu do vážně vypadajících potíží. Nakonec se ale ukázalo, že měl český nadějný talent všechno pod kontrolou.  


-
. kolo -
11x 4559x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
21.11.2017 13:10 | Tobi

Díky za upřesnění. Budeme nadále psát Gasco. V článcích upraveno (doufám všude) :-)

20.11.2017 21:06 | vdudek

To cz593628 a Tobi: Správný název je GASCO Pardubice. Byli jsme nuceni ho změnit na poslední chvíli (ve čtvrtek). Omlouvám se za zmatky!

20.11.2017 09:10 | Tobi

Opraveno. Radkovi Caletkovi omluva hats off

20.11.2017 06:39 | noname

Dobrý den, jen bych chtěl zmínit, že město Litovel je ženského rodu jako pisatelka, takže v článku místo "hráči Litovelu" by mělo být "hráči Litovle. Přeji hezký den.

19.11.2017 20:46 | pushtaq

Teď už jen Radkovi opravte jméno a bude to!

19.11.2017 20:20 | Tobi

Trochu jste mě předběhl, zrovna na to samé jsem se chtěla zeptat v příspěvku pod článkem z druhého kola, který právě vzniká. Sama nevím, který ze sponzorů se má uvádět. Snad písne někdo z pardubických.

19.11.2017 18:49 | cz593628

Jak se jmenují Pardubice? V článku se píše o JTEKT, ale dole ve výsledcích a na svazovém webu  je GASCO.

19.11.2017 18:14 | ELOminator

Jakože hráč Radkova formátu zahraje Kf2 místo Ke1?

To mi hlava nebere surprisesurprisesurprise

19.11.2017 10:54 | strelec

Odskočil jsem na svazový web a ty ratingy u hráčů (u mnohých je nula) jsou nějaké divné....ne že bych třeba V.Plátovi nepřál 2646.....tak to jen poznámka směrem k "administrátorům" Svazového webu. 

19.11.2017 07:54 | Tobi

Ajo, to jsme si nevšimli. Koukali jsme jenom na online bez motoru a v této fázi partie, jsme už věřili hráčům, že relativně jednoduchou pěšcovou koncovku odehrají bez chyby. :-) Díky, opraveno.

18.11.2017 23:22 | dejf721

Dovolím si Zuzko poopravit jednu věc: v poslední partii zápasu Poruba-Turnov vznikla naopak remízová pěšcová koncovka, nutné však bylo 74.Ke1! místo 74.Kf2? ;)

Připravuje se